شرکت کانادایی امتیاز ساخت آسانسور فضایی را دریافت کرد.

  • زمان : ۱۳۹۴/۵/۲۸ ه‍.ش.،‏ ۵:۵۸
  • نمایش : ۲٬۵۵۲ دفعه
  • موضوع : اخبار

یک شرکت کانادایی به تازگی امتیاز ساخت آسانسور فضایی را از ایالات متحده و انگلستان دریافت کرد. این آسانسور تا ارتفاع ۲۰ کیلومتری سطح زمین می‌رسد.

علاقه‌مندان کتاب‌های علمی‌تخیلی، با این ایده آشنا هستند. آرتور سی کلارک، در کتاب چشمه‌های بهشت (fountains of paradise) به این ایده پرداخته و در عالم داستان آن را محقق ساخته. حالا این ایده به تحقق در دنیای واقعی نزدیک می‌شود.

ایده‌ی ساخت آسانسور فضایی از خود کلارک نبوده و در واقع این ایده مدت‌های طولانی است که وجود دارد. چرا به جای این که فضانوردان را با موشک به فضا پرتاب کنیم، یک آسانسور بسیار بلند نسازیم؟ اولین بار این ایده را کنستانتین تسیولکوفسکی دانشمند روسی در سال ۱۸۹۵ مطرح کرد. ایده‌ی او این بود که برجی ساخته شود که ارتفاعش تا مدار زمین ثابت برسد و از آن‌جا سفینه‌های فضایی به فضا پرواز کنند.  آرتور سی کلارک این ایده را دستمایه‌ی نوشتن رمان خود قرار داد.

اما آسانسور فضایی که قرار است ساخته شود، دقیقا مطابق با ایده‌ی کلارک نخواهد بود.

 

تُث تکنولوژی (Toth Technology) ،شرکتی که این امتیاز را دریافت کرده گفت: ایالات متحده اجازه‌ی ساخت آسانسوری را داده که در صورت ساخته و عملیاتی شدن ۳۰ درصد ارازن‌تر از سوخت مصرف شده توسط یک موشک خواهد بود. برندان کویینِ مخترع گفته است که: «فضانوردان با این آسانسور به ارتفاع بیست کیلومتری بالای سطح زمین می‌روند. از بالای این برج فضاپیماها با یک پرواز یک مرحله‌ای به مدار می‌رسند و برای سوخت‌گیری می‌توانند دوباره به بالای همین برج باز گردند.»

کارولین رابرتز، CEO تث تکنولوژی گفت اگر شرکت‌های دیگر هم به روش‌های جایگزین برای روش متداول فعلی فکر کنند، آن‌وقت گزینه‌های ما برای ارسال فضانوردان به فضا بیشتر می‌شود. برای مثال SpaceX در حال کار کردن روی ایده‌ی موشک‌های خودفرود است.

تث تکنولوژی درباره‌ی خود چنین نوشته: تولیده کننده‌ی محموله‌های کوچک شده برای فضا و پلت‌فرم‌های UAV. این شرکت در حال کار روی چندین پروژه است که در فاز توسعه هستند از جمله ساخت یک کاوشگر کوچک برای مریخ و یک طیف‌نما برای آزمودن اتمسفر سیاره‌های فراخورشیدی.

هر دو تصویر آرتیست کانسپت هستند.

منبع: سایت space

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه