نشست‌های پاییزی آکادمی فانتزی: پدیده‌ی هواداری، افق‌ها و موقعیت‌ها

  • زمان : ۱۳۸۹/۷/۱۱ ه‍.ش.،‏ ۸:۳۷
  • نمایش : ۱٬۶۱۹ دفعه
  • موضوع : اخبار

دومین نشست آکادمی فانتزی در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در پاییز ۱۳۸۹ (نوزدهمین نشست امسال و بیست و هفتیمن نشست متوالی) با عنوان «پدیده هواداری و جنبه‌های خلاقانه آن» برگزار خواهد شد. موضوع بحث چگونگی استفاده از هواداری برای تشویق قشر کودک و نوجوان به فعالیت‌های خلاقانه است.

پدیده‌ی fandom معمولا برای اشاره به خُرده فرهنگ‌ها به کار می‌رود. منظور از فندام(گروه هواداری) عده‌ای از طرفداران یک موضوع، مانند یک فیلم سینمایی یا کتاب معروف، هستند که تشکیل یک گروه می‌دهند و داخل این گروه برای خود آداب و رسوم، شیوه‌ی گفتاری، شیوه‌ی لباس پوشیدن، مقرارات و قوانین خاص و غیره خلق می‌کنند. این آداب و رسوم و قوانین جدید همگی ملهم از همان موضوع مورد طرفداری هستند. برای مثال انجمن هوادارن سریال پیشتازان فضا(StarTrek) هر ساله گرد هم جمع می‌شوند و لباس‌های شخصیت‌های معروف این سریال را می‌پوشند و طی چند ساعت گردهمایی به ایفای نقش شخصیت‌های مورد علاقه‌ی خود می‌پردازند.در كشور ما پدیده‌ی هواداری عمر كوتاهی دارد اما افق‌ها و موقعیت‌های بسیاری را به وجود آورده است.

گروه‌هایی همچون كلوپ فیوچرین‌ها futurians و جمعیت ساینس فانتزی لوس آنجلس Los Angeles Science Fantasy Society را می‌توان به عنوان مثال‌هایی از فندام‌های بین المللی نام برد. از اعضای کلوب فیوچرین‌ها می‌توان به آیزاک آسیموف، رابرت آنسون هاین‌لاین، لستردل‌ری اشاره کرد، بسیاری از اعضای این گروه که هوادار ادبیات علمی‌تخیلی بودند، بعدها نویسندگان مطرح دوران طلایی علمی‌تخیلی شدند و به پیشرفت و اعتلای این گونه‌ی ادبی کمک کردند.

در این جلسه علاوه بر بررسی تاریخچه‌ی پدیده‌ی هواداری، با برخی جنبه‌های سمعی و بصری این پدیده از جمله وبگاه‌های هواداری و فن فیكشن‌ها آشنا می‌شویم.
از دوستان علاقمند به بررسی این پدیده گسترده جهانی دعوت می‌شود در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۸۹، ساعت ۱۷ تا ۲۰ در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ۲ (برای دیدن نقشه اينجا را کلیک کنید) حضور بهم رسانند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه