معرفی انیمه‌ی «ورود به افق» (log Horizon)

نوشته: ماماره تونو

کارگردان: شینجی ایشی‌هارا

استودیو: استیت‌لایت

پخش: 2013-2014

 

اگر اهل بازی‌های رایانه‌ای، به خصوص سبک نقش‌آفرینی یا همانRPG) ) باشید، حتماً نام عنوان‌هایی همچون World of Warcraft را شنیده‌اید. انیمه‌ی Log Horizon یا «ورود به افق»، انیمه‌ای در مورد یک بازی نقش آفرینی به نام Elder Tale یا «افسانه‌ی کهن» است. اما نه فقط در مورد بازی، بلکه در مورد بازیکنانی که در دنیای این بازی گرفتار شده‌اند.

ژانر این انیمه در دسته‌ها‌ی فانتزی، بازی، اکشن، شونن، ماجراجویی قرار می‌گیرد.

 

خلاصه داستان: شخصیت اصلی این انیمه «شیرو» نام دارد که یک افسونگر نیمه الو (Alv) است. داستان از جایی شروع می‌شود که شیرو از خواب بیدار می‌شود و خود را در شهر آکیبارا، یکی از شهر‌های دنیای افسانه‌ی کهن می‌یابد و متوجه می‌شود همه‌ی بازیکنان مانند او گرفتار این بازی شده‌اند. این اتفاق که آخرالزمان نام گرفت، بعد از اضافه شدن افزونه‌ی جدید بازی توسط شرکت سازنده‌ی بازی صورت گرفته و کسی نمی‌داند دلیل این اتفاق چیست و چگونه می‌توان به دنیای واقعی بازگشت. با این که عملاً آن‌ها در آن دنیا زندگی می‌کنند، اما همچنان به منوی کنترل شخصیت دسترسی دارند و می‌توانند از امکاناتش استفاده کنند. مانند درست کردن غذا، ساخت سلاح، استفاده از لیست دوستان و...

شیرو دوستانش را در این دنیا پیدا می‌کند و سعی می‌کند اولاً در این دنیا زنده بمانند و سپس راه بازگشت به دنیای واقعی را پیدا کنند و در این مسیر با مشکلات و مسائل فراوانی دست به گریبان می‌شوند.

 

در مورد داستان

یکی از جذابیت‌های این این انیمه تبدیل منطق یک بازی نقش‌آفرینی به منطق یک دنیای فانتزی است. در یک بازی، شخصیت پس از مرگ دوباره احیا می‌شود و به زندگی باز می‌گردد. اما چه چیز باعث می‌شود که این اتفاق در یک دنیای فانتزی، منطقی به نظر برسد؟ نظریه‌ای که در این انیمه به عنوان «نظریه‌ی روح» یاد می‌شود، توضیح می‌دهد که چه دلیلی باعث می‌شود که هیولاها و بازیکنان که در این دنیا «ماجراجو» نامیده می‌شوند، بعد از مرگ دوباره به زندگی بازگردند و این که بهای مردن در بازی برای ماجراجویان چیست.

همچنین موجوداتی که در بازی به عنوان شخصیت‌های غیربازیکن (NPC) شناخته می‌شوند، در این دنیا موجودات زنده‌ و ساکنین اصلی این دنیا هستند که هر کدام دارای خصوصیت‌های موجودات زنده‌ هستند. به طوری که انگار واقعاً زنده هستند و در آن مکان زندگی می‌کنند. صحبت می‌کنند، غذا می‌خورند، می‌خوابند، رویا می‌بینند و می‌میرند. تمامی خصوصیت‌های یک بازی نقش‌آفرینی به خوبی در این انیمه واقعی‌سازی شده است و برای هر یک از رویدادها و خصوصیت‌های بازی، دلایل موجه وجود دارد.

 

نژادها

افسانه‌ی کهن هم مانند همه‌ی بازی‌های نقش آفرینی دیگر، دارای نژاد‌ها و گروه‌های گوناگونی است که هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند. نژاد‌های بازی شامل:

انسان: همانند انسان عادی در دنیای واقعی.

کوتوله: شباهت زیادی به انسان‌ها دارند. با قدرت بدنی زیاد و قد کوتاه. دارای استقامت زیادی هستند و مقاومت بالایی در برابر جادو دارند.

الف: معمولاً در جنگل‌ها یا در خرابه‌های باستانی زندگی می‌کنند و طول عمر زیادی دارند. قد بلند هستند و گوش‌های بلند و باریکی دارند.

نیمه الو (Alv): الوها موجوداتی منقرض شده‌ هستند و ترکیب آن‌ها با انسان‌ها، نیمه الوها را به وجود می‌آورد. اغلب به عنوان انسان شناخته می‌شوند، اما دارای نشان خالکوبی مانندی روی زبانشان هستند. همچنین میل زیادی به جادوهای باستانی نشان می‌دهند.

گربه‌نما: موجوداتی دارای هوش انسانی. چهره‌ای شبیه گربه دارند و از حواسی قوی‌ برخوردارند. تفاوتی که با گربه‌های دنیای واقعی دارند این است که فاقد دم هستند.

دندان گرگی: موجوداتی با هوش انسانی. بسیار پشمالو هستند و گوش‌هایی شبیه به گرگ دارند. در تاریخ افسانه‌ی کهن، آن‌ها در میان مردم وحشی به عنوان هیولاهای جنگی پس از دسته‌بندی اولیه وجود داشتند.

دم روباهی: موجوداتی با هوش انسانی. دارای گوش‌هایی شبیه به روباه و دم پشمالو. بر خلاف حیوان‌نما‌های دیگر، این موجودات دارای توانایی جادویی هستند و قدرت فیزیکی چندانی ندارند.

نژاد تشریفاتی: اطلاعات چندانی از این گونه در دسترس نیست. اما موجوداتی با قابلیت جادویی بالا و دارای دانش بسیار زیادی هستند.

الو (Alv): موجوداتی دارای هوش زیاد و قدرت‌های جادویی که به وجود آورنده‌ی جادو هم شناخته می‌شوند. با این حال میزان تولیدمثلشان بسیار اندک بوده و به دلیل کم بودن جمعیت، به دست گونه‌های دیگر نابود شدند.

تمامی‌ نژاد‌ها غیر از الوها توسط بازیکن‌ها قابل انتخاب شدن هستند.

بازیکن‌ها پس از انتخاب نژاد شخصیت خود، باید یک رسته‌ی مناسب برای خود انتخاب کنند. رسته‌ها به چهار دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند که هر کدام زیرمجموعه‌های خود را دارا هستند.

جنگجو: محافظ، سامورائی، راهب.

متخصص سلاح: قاتل، شاعر، غارتگر.

احیاگر: دروئید، روحانی، مقبره‌بان.

جادوگر: افسونگر، جادوگر، احضارگر.

تعداد زیادی مهارت و به اسطلاح زیررسته هم برای بازیکنان در نظر گرفته شده که به عنوان شغل شخصیت‌ها استفاده می‌شود. مانند اسلحه سازی، زره سازی، خیاطی، آشپزی و...

به طور کلی انیمه‌ی «ورود به افق» یکی از بهترین انیمه‌های در این ژانر است و مطمئناً علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند از دیدن این انیمه بسیار لذت ببرند.