مهم به بهانه‌ی پخش تریلر سریال جسیکا جونز

  • زمان : ۱۳۹۴/۸/۲ ه‍.ش.،‏ ۱۷:۱۴
  • نمایش : ۵٬۷۴۹ دفعه
  • موضوع : اخبار سریال

به مناسبت انتشار تریلر سریال تلویزیونی «جسیکا جونز» تصمیم گرفتم یادداشت کوتاهی برای معرفی این شخصیت محبوبِ دنیای مارول بنویسم. پیش‌تر نت‌فلیکس با پخش سریال «دردویل» توانست نظر طرفداران و منتقدین را به خود جلب کند، اما نقطه تفاوت جسیکا جونز و مت مرداک در این است که مخاطب عام به واسطه تاریخچه‌ي طولانی دردویل و یا فیلم سینمایی آن، یک آشنایی نسبی از وی دارد اما چنین معادله‌ای درمورد جسیکا جونز صادق نیست.

 

جسیکا جونز در صفحات کمیک

برایان مایکل بندیس [نویسنده افسانه‌ای مارول] در سال 2001 قصد داشت کمیکی بنویسد در رابطه با جسیکا درو (اسپایدر-ومن)، اما با توجه به مسائل مختلفی از جمله مغایرت اهداف مارول و بندیس برای این شخصیت، تصمیم گرفت که شخصیتی کاملاً نو خلق کند. کمیک بوک «نام مستعار» از سوی بخش ماکس (کمیک‌های بزرگسالان مارول) منتشر شد و در مدت زمان بسیار کوتاهی توانست طرفداران بی‌شماری به دست بیاورد و بلافاصله جسیکا جونز پای خود را به دنیای مارول و ماجراهای مختلف باز کرد.

کمیک «نام مستعار» در رابطه با یک سوپرهیرو نیست که قدرت خارق‌العاده‌ای به دست می‌آورد و در نهایت به یاری مردم می‌شتابد. این کمیک تصویر تاریکِ دنیای رنگارنگ هیروها را به تصویر می‌کشد. جسیکا جونز قهرمانی بوده که تراژدی‌های مختلفی را پشت سر گذاشته (از مرگ خانواده‌اش گرفته تا سو‌استفاده‌های جنسیِ مرد مرموزی به اسم کیل‌گریو) و حالا به عنوان یک کاراگاه خصوصی بی اعصاب و بددهن مشغول به کار شده و تا جایی که سیگار و مشروب‌های پیاپی اجازه دهند، در کارش خوب عمل می‌کند.
ماجراجویی‌های جسیکا شامل مبارزه و لحظات اکشن نیست. شاید زمان‌هایی که ما او را درحال پرواز یا مبارزه می‌بینیم به انگشت‌های یک دست هم نرسد. یکی از دلایلی که بندیس این اثر را تولید کرد، نشان دادنِ دیدگاهی متفاوت نسبت به دنیای مارول بود. وقتی کمیک »نام مستعار» را به دست می‌گیرید؛ با دنیایی روبه رو می‌شوید که توسط دست‌های پشت پرده کنترل می‌شود و اونجرز بیش از آن که در سرنوشت دنیا تاثیر داشته باشند؛ یک مشت نماد سیاسی هستند برای قدرت نمایی و برقراری نظم عمومی.
به طور خلاصه می‌توان گفت که دنیای جسیکا جونز، یکی از شبیه‌ترین دنیاها به جهان واقعی ماست. دنیایی که در آن کشیشی بر بالای منبر می‌رود و ضد جهش یافتگان سخنرانی می‌کند و در امتداد آن دختری دبیرستانی دست به خودکشی می‌زند.

 

هر یک از پرونده‌های جسیکا علاوه بر این که داستانی جذاب و درگیرکننده دارند، انعکاسی هستند از وقایعی که در واقعیت رخ می‌دهند. علاوه بر آن خود جسیکا جونز، شخصیتی متفاوت و منحصربع فرد دارد. او نماد فمنیسم و قدرت زنان نیست& در عین حال زنی نیست که منتظر شوالیه سوار بر اسب باشد. جسیکا یک دختر درون گرای آسیب دیده است که به سیگار و الکل پناه برده و افسردگی‌ای که گریبان گیرش شده، وی را تا حد خیلی زیادی پرخاشگر کرده. زود عصبانی می‌شود اما این موضوع بر روی هوش و قدرت استنتاجش تاثیری ندارد. لازم به ذکر است که دنیای واقع گرایانه‌ی بندیس جایی برای رسیدن به رستگاری و ترک اعتیاد نیست؛ پس انتظار نداشته باشید تا در انتهای کار با یک جسیکا جونزِ سالم و تن درست روبه رو شوید!

روابط عاشقانه‌ی جسیکا نیز برخلاف تمام سوپرهیروهای کلاسیک سر راست نیستند. او شکست‌های عشقی بی‌شماری را پشت سر گذاشته و به خاطر خاطرات بدی که از گذشته‌اش با کیل‌گریو دارد؛ اعتماد کردن به مَردها بسیار برایش دشوار شده.

و اما یکی از مهم ترین عناصرِ دنیای جسیکا جونز، دشمن شماره ی یک  اوست. دکتر زبادیا کیل‌گریو (ملقب به مرد بنفش) دهه‌ها پیش از خلق جسیکا در دنیای مارول حضور داشت، اما باید اعتراف کرد که شهرت اصلی‌اش را برای نوشته‌های بندیس بدست آورده. کیل‌گریو به ماهرانه ترین شکل ممکن در «نام مستعار» به تصویر کشیده می‌شود. از او تا چهار شماره‌ی انتهایی کمیک خبری نیست اما همیشه کرکترهای مختلف از او به شکلی وحشتناک یاد می‌کنند. به نوعی مشابه با فیلم‌های گودزیلا که با فضاسازی سعی کردند مردم را برای حضورش هیجان زده کنند.
مرد بنفش یک جهش یافته است که با استفاده از پوست بدن خود می‌تواند بر روی ذهن افراد تاثیر بگذارد و آن‌ها را برده‌ی اختیارات خود کند. او با استفاده از این توانایی، سازمانی از زن‌های بد تشکیل می‌دهد که دست مزدی نمی‌گیرند و در امتداد این موضوع کیل‌گریو نیازمندِ پارو می‌شود برای جمع کردنِ ثروتش! اما زمانی دوران مرد بنفش به اوج خود می‌رسد که دختری به نام جسیکا جونز را برده‌ی خود می‌کند. کیل‌گریو از جسیکا سواستفاده می‌کند و دست به کارهای کثیفی می‌زند که تا انتهای عمر در مغزش به یادگار می‌مانند.

کمیک «نام مستعار» با بیست و هشت شماره، یکی از بهترین‌ آثار مارول است و بهترین گزینه برای آشنایی با کرکتر جسیکا جونز است. همچنین از وجنات سریال تلویزیونی مشخص است که اساس اصلی‌ برای اقتباس همین کمیک بوده. همین بس که بعضی از سکانس‌های تریلر مستقیماً از روی کمیک برداشته شده‌اند.

البته دنیای جسیکا جونز فقط به «نام مستعار» خلاصه نمی‌شود. بندیس پس از موفقیت کار اولش کمیکی تولید کرد با عنوان «نبض».
جسیکا از معشوقش لوک کیج حامله شده و مسئولیت زیادی به دوش نمی‌گیرد. برای کار پیش جی جونا جمسون رفته و به عنوان مشاور خدمت می‌کند تا نویسندگان در اخبار و مقالات‌شان دید بهتر و جامع‌تری نسبت به سوپرهیروها داشته باشند.
«نبض» از کارهای معمولی مارول محسوب می‌شود و درجه سنی بزرگسالان ندارد پس انتظار حرف‌های رکیک و پنل‌های بزرگسالانه نداشته باشید. شخصیت‌های بیشتری در این کمیک حضور دارند، از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به اسپایدرمن، نورمن آزبورن، بن یوریک و نیک فیوری اشاره کرد، و ماجراجویی‌های جسیکا عظیم‌تر و مهیج‌تر می‌شوند.

 

 

این دو مجموعه کمیک، مهم‌ترین‌های جسیکا جونز هستند و با خواندنشان شناخت کامل و جامعی از این شخصیت و دنیایش پیدا می‌کنید. با تمام این اوصاف جسیکا در ایونت‌ها و داستان‌های دیگرِ مارول نیز حضور دارد. از جالب‌ترین‌شان می‌توان به «انتقامجویان جوان» و «جنگ داخلی» اشاره کرد.

 

جسیکا جونز در صفحه تلویزیون

همان طور که بالاتر اشاره کردم، این سریال اقتباسی آزاد است از کمیک «نام مستعار» و شخص بندیس پس از تماشای آن از عوامل نت‌فلیکس برای این که توانستند این قدر وفادار و ماهرانه جسیکا جونز را به تصویر بکشند، قدردانی کرد..
در طول کامیک-کان نیورک اپیزود اول (پایلوت) آن نیز برای حاضرین پخش شد و شاهد بازخوردهای بسیار مثبتی بودیم در حدی که اکثراً معتقد بودند این سریال می‌تواند به مراتب بهتر از دردویل عمل کند! و با توجه به این که منبع اقتباسی آن بسیار تاریک است، مخاطبین بزرگسال بیشتری را به خود جذب کند.

کریستن ریتن که قبلاً به ایفای نقش‌های فرعی و کوچک مشغول بود حالا قرار است تبدیل به یکی از مهم‌ترین سوپرهیروهای رسانه شود. اکثر بازیگرانِ سریال همانند دردویل ناشناخته هستند و در گذشته نقش‌های اصلی بر عهده نگرفته‌اند، به جز یک استثنا و آن کسی نیست جز «دیوید تننت«. تننت را همگی به خاطر بازی در سریال محبوب «دکترهو« می‌شناسیم و حالا او به عنوان یک ویلینِ بدذات به دنیای تلویزیون بازگشته. با توجه به تریلر می‌توان نتیجه گرفت که شورانر قصد دارد از فرمول «نام مستعار» استفاده کند و با فضاسازی مخاطب را برای دیدنِ مرد بنفش به وجد بیاورد.

به عنوان سخن آخر پیشنهاد می‌کنم کمیک وان-شاتِ جسیکا جونز را که هفته‌ی گذشته منتشر شد مطالعه کنید. این کمیک پیش‌نمایشی است از سریال که خود بندیس نوشته و یک نمای کلی به ما می‌دهد تا تم سریال به چه شکلی خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه