سخن ماه

سلام.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که از سال ۱۳۶۶ تا الان، هر ساله در نیمه‌ی دوم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، از حوادثی است که با تمام پستی و بلندی‌هایش، هر سال برای اکثر دوستداران کتاب و کتاب‌خوانی، و بعضاً علاقمندان به دکرهای شیک و مجلل از نوع فرهنگی، رویداد مهمی تلقی می‌شود و امسال هم بیست چهارمین سال خود را پشت سر خواهد گذاشت. هرچند الان چند سالی است که از مسافت مسیر قابل پیمایش میان غرفه‌ها کاسته شده است، اما چند باری گفته‌ام که زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، یکی از آن زمان‌هایی است که برای فرودو بگینز و سم‌وایز گمجی دلسوزی کرده‌ام و گوشه‌ای از محنتی را که آنان در طی مسیر طولانی تا موردور آن هم با پای پیاده متحمل شده‌اند، درک کرده‌ام. در عین حال هیچ‌گاه این رویداد برایم از اهمیت خارج نشده است و معمولاً هر سال مسیرهای طولانی و بعضاً پیچ در پیچ سالن ناشران عمومی را بیش از یک بار پشت سر گذاشته‌ام. صرف نظر و چند و چونش، به نظرم در نمایشگاه کتاب راحت‌تر می‌توان کتاب‌های جدید را یافت. یا امید داشت ناشرین به بهانه‌ی نمایشگاه هم که شده، تعدادی از کتاب‌های قدیمی‌تر خود را که یا در انبارهاشان مانده یا... و در حالت عادی سخت‌تر یافت می‌شوند، در غرفه‌ی خود عرضه کنند.

آکادمی فانتزی به عنوان یکی از پرتلاش‌ترین فعالین کشور در حوزه‌ی ادبیات علمی‌تخیلی، فانتزی و وحشت، تلاش کرده تا در حد وسع خود این رویداد را پوشش دهد. به همین منظور، در این شماره به معرفی تعداد بیشتری کتاب پرداخته‌ایم. البته ادعایی در میان نیست که آن چه در این‌جا معرفی شده، بهترین آثار علمی‌تخیلی یا فانتزی هستند که شاید در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شوند. فکر نمی‌کنم ما از تمام داستان‌هایی که در این گونه در نمایشگاه کتاب مطلع باشیم، همچنین در طول سال هم کتاب‌های دیگری معرفی شده‌اند و شاید نگارندگان آن‌ها را به کتابی که در حال حاضر معرفی کرده‌اند ترجیح دهند، اما آن چه مسلم است این است که نگارنده‌‌ی مطلب، داستان را پسندیده و آن را به خوانندگان توصیه می‌کند.

همچنین در سالی که گذشت داستان‌هایی را دیدم که نویسندگان هم‌وطن خودمان در این گونه به تحریر در آورده‌اند. بعض آن‌ها را در طول سال معرفی کردیم و بعضی را هم نتوانستیم معرفی کنیم. از این زمره می‌توانم به کتاب «پیشتازان و اربابان مرگ: طلوع تاریکی» اشاره کنم که توفیق نیافتم تا خواندن آن را به اتمام برسانم و پیرامون آن سیاهه‌ای برای این شماره آماده کنم.

در انتها امیدوارم نمایشگاه کتاب پربرکتی را بگذرانید و امسال آن‌چه باب دندانتان است را بیابید.

با تشکر

محمد حسین عبدالهی ثابت