سرمقاله

درود بر شما

تغییر کرده‌ایم. باز هم تغییر کرده‌ایم. گروهی که امروز این مجموعه را برای شما آماده کرده است، از زمان «باشگاه اینترنتی بعد هفتم» و محفل شبانه‌ی زیرآبیوسی‌ها و تأسیس آن وب‌گاه هواداری با نشانی zirabious.org، در حال تکامل بوده است.

«آکادمی فانتزی» اولین نتیجه‌ی دگردیسی وب‌گاه و خود ما بود که به شکل‌گیری مفهومی گسترده‌تر از تلاش برای مرجع ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی بودن و در نهایت تأسیس «گروه ادبی گمانه‌زن» انجامید. این گروه از مجموعه افرادی علاقمند و فراتر از علاقمند (یعنی کسانی که به طور ساخت‌یافته در مورد این گونه‌ی ادبی تحقیق و کار می‌کنند.) تشکیل شده است که هدف خود را گسترش هر چه بیشتر این گونه در زبان فارسی قرار داده‌اند.

در این مختصر از تعریف گسترده و مفهومی می‌گذریم. این کار پیش‌تر در آفرینش «مانیفست ادبیات گمانه‌زن» صورت گرفته است و کارهایی بیشتری از این دست هم در راه است. چرایی و چیستی هدف مورد اشاره هم جداگانه به تفصیل بررسی خواهد شد. اما پیش از هر صحبت دیگری بگذارید برای ثبت در تاریخ ببینیم منظور ما از «ادبیات گمانه‌زن» چیست.

ادبیات گمانه‌زن بنا به تعریف «دانش‌نامه‌ی علمی‌تخیلی و فانتزی» برگردانی از عبارت Speculative Fiction است. ادبیات گمانه‌زن با این قرارداد عنوانی کلی برای سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند. به طور کلی با این تعریف ادبیات گمانه‌زن سبک‌های علمی-تخیلی، فانتزی و وحشت و زیرسبک‌های آن‌ها را در برمی‌گیرد.

گروه ادبی گمانه‌زن در راستای اهداف زیربنایی خود، پس از پنج سال فعالیتی که به گذار رویکرد از «ترجمه» به «تألیف» و از «تبدیل» به «تولید» دگرگونه شد، بر آن است تا با شیوه و رویکردی نو به گسترش تخصصی ادبیات گمانه‌زن بپردازد. در ماه‌های اخیر گفتگوهای فراوانی برای بازتعریف اهداف و روش‌ها صورت گرفت که در نهایت به تغییرات ساختاری در فعالیت‌ها منجر شد. 

افتتاح «قمر هواداری» (فنزین) و انتقال مباحث هواداری به آن، اولین گام در جهت جدا کردن عرصه‌های مختلف فعالیت بود. در گام‌های بعدی تغییرات وب‌گاه اصلی و گسترش برنامه‌های بیرون دنیای مجازی در راه است. مهم‌ترین تغییری که نتیجه‌اش را پیش رو دارید، انتشار مطالب و محتوای تولیدی گروه به صورت مجله‌ای اینترنتی است. جلسات متعددی برای تعیین ساختار، جهت‌گیری و شیوه‌های اجرایی این کار برگزار شده است.

اما سرانجام گمانه‌زنی‌ها به سرانجام رسید و اولین پیش‌شماره‌ی «مجله‌ی ادبیات گمانه‌زن» به فعل در آمد. همانند سایر تجسم‌های بیرونی فعالیت گروه، رویکرد مجله به سوی تولید محتوای گمانه‌زن و بررسی ساختاری آن است. امیدواریم در آینده‌ی نزدیک بتوانیم رؤیای دور دست انتشار مجله‌ی کاغذی را تحقق بخشیم.

نظرها و پیشنهادهای شما، بازخوردهای سازنده‌ای که می‌توانید برای مجله‌ی خودتان فراهم کنید، ضامن ادامه‌ی حرکت و بهبود روز افزون آن خواهند بود.

 

پیروز باشید

http://www.fantasy.ir/fantasy/plugins/forum/forum_viewtopic.php?73932.70#post_76525