يک گالری به افتخار تمام راهروهای علمی‌تخیلی محبوبمان

  • زمان : ۱۳۹۴/۵/۲۶ ه‍.ش.،‏ ۱۸:۵۹
  • نمایش : ۲٬۹۵۶ دفعه
  • موضوع : اخبار سینما

در آغاز نماهای طولانی از فضاهای بسته و راهروها تلاشی سریع و ساده بود برای فرار کردن از نماهای باز پرهزینه. ابزارهایی کم‌خرج برای خلق  تصاویر آینده‌طور و نوعی جاده‌ که برای قصه‌گویی‌های سای‌فای بهینه‌سازی شده بود.

اما پس از گذر سال‌ها کسی نفهمید که چه شد و چگونه شد که همین راهروهای متصل کننده‌ی قبلی به چیزی پرارزش‌تر تبدیل شدند که حالا می‌توانیم  زیربنای تصویری و روان‌شناختی ژانر علمی‌تخیلی نامش بدهیم.

از راهروهای سفینه‌های جنگ ستارگان بگیرید که به مثابه‌ی هزارتوهای افسانه‌ای محل  مبارزه با مینوتور بودند تا رزمگاه اوبی‌وان کنوبی بشوند در مصاف با دارث‌ویدر خبیث، تا فیلم بیگانه که حالا راهروها محل القاء فوبیای تنگناهراسی شدند و در تک‌مانده پیچ‌های گذرگاه‌های تنگ فرار در پس  اهریمنی تازه‌تولد‌یافته و تعقیب‌گر، به ابزاری برای ترساندن بدل گشتند و در نهایت هم  ادیسه‌ی فضایی که مثال بارزی بود برای نمایش فتیشیسم قرن بیستمی راهرو‌ها.

راهروهایی جاندار که خود کاراکتر بودند و در جایی مثل سولاریس در روند فیلم ‌می‌دیدیم که چگونه راهروهای تمیز بیمارستانی فیلم در حال نجس شدن و مردنند و  گاهی هم که راهروها نه بخشی از ستینگ که خود پلات بودند و  در فیلمی نظاره می‌کردیم که راهروها همان مراتب هفت‌خوان پهلوانی شده‌اند.

اصلا بیاید تصور کنید که تمام فیلم‌های علمی‌تخیلی  و حتا گیم‌های آینده‌نگر محوبمان، بدون راهروهاشان چه هستند و چه کم دارند و چه اندازه کم دارند. راهروهایی که تماشاخانه‌ی بعیدترین تصورات تصویری بشر شدند و به وقت دلهره دادند و به وقت آرامش و به وقت رنگارنگ بودند و به وقت سیاهِ سیاه و اگر لازم بود ستینگ اصلی قصه بودند برای شکل‌گیری دوستی‌ها و رسیدن معشوق‌ها و اگر هم نه که هزارتوهای مصری در قلب یک سفینه، که رحِمی می‌بود آبستن شیاطین و هیولاها.

 

Dune

Dune,1984

Star Wars Episode IV: A New Hope,1977

2001 A Space Odyssey, 1968

 

Alien, 1979

Solaris, 1972

Metropolis,1927

Brazil, 1985

Terminator 2 Judgment Day, 1991

Blade Runner, 1982

Robocop, 1987

The Matrix, 1999

Planet of the Apes, 1968

Inception, 2010

Star Trek The Motion Picture, 1979