انتشار کتابی جدید از جی.آر.آر تالکین

کولروو : اثر فانتزی جدیدی از تالکین

داستان فانتزی جدیدی از جی.آر.آر تالکین،نویسنده سه گانه ارباب حلقه ها، برای انتشار در پائیز آماده است. صاحب دارائی های جی آر آر تالکین کتاب «داستان ِ کولروو« را در 27  اکتبر (5 آبان) سال جاری منتشر خواهد کرد. یکی از اولین آثار منثور تالکین که سر انجام وِی را به «سرزمین میانه» رساند.

خلاصه‌ای از داستان  :

کولروو  در موطن جادوگری سیاه به نام اوتامو بزرگ شده است. اوتامو پدر او را کشته، مادرش را دزدیده و وقتی او کودک بوده سه بار اقدام به قتلش کرده است. کولروو چیزی جز محبت خواهر دوقلویش وانونا ندارد که او هم زندانی قدرت‌های جادویی سگ سیاهی به نام موستی است. وقتی کولروو را به عنوان یک برده می‌فروشند، سوگند می‌خورد از جادوگر انتقامش را بگیر امّا او خواهد آموخت که حتا هنگام انتقام، گریزی از ظالمانه‌ترینِ سرنوشت‌ها نیست.

 

داستان، یکی از قدیمی ترین آثار تالکین است که در سال 1914، زمانی که او هنوز در کالج بود شروع شده است و به شدت تحت سنت شعر حماسی فنلاندی قرار گرفته. به خصوص تحت تاثیر شعر  «کاله والا» و نویسنده انگلیسی ویلیام موریس (نویسنده چاهی در انتهای جهان که از اولین نمونه‌های فانتزی مدرن است.)

تالکین هنگام تحصیل در آکسفورد این شعر حماسی فنلاندی را مطالعه کرد. در این مورد، زندگی‌نامه‌نگار  جان گارث، در کتاب «تالکین و نبرد عظیم» (Tolkien and the great war) نوشته است: «او با خواندن این شعر که به تازگی نسخه‌ی پر طرفداری از آن در انگلستان منتشر شده بود، بی اندازه مجذوب حال و هوای آن بخش از حماسه شد که جادوگران شمال با جوانان عاشق پیشه و آبجو نوشی که می‌توانند تغییر شکل دهند به دوئل می‌پردازند

در سال 1914، تالکین شروع به بازگویی داستان به شیوه خودش کرد. آزمون با نثر به جای شعر. کاری که هرگز تا پایان عمرش به اتمام نرسید. این کتاب پیش نویس اصل تالکین است به همراه یادداشت‌ها و مقاله‌های وِی در رابطه با منبع. کتاب همچنین حاوی یک سری توضیحات از یک تالکین‌شناس به نام ورلین فلیگر است.

این اولین بار نیست که یک نسخه خطی منتشر می شود : در سال 2010 فلیگر داستانی به همراه توضیحاتی  در کتاب «مطالعه‌های تالکین» منتشر کرد.

تالکین نشان می‌دهد که این یک ریشه قدیمی از یک افسانه فانتزی بوده است که نهایتا جرقه افسانه‌های «سرزمین میانه» تالکین را زده است :

 «منشا تلاشم برای نوشتن افسانه‌هایی که در قالب زبان منحصر به فرد خودم بگنجند، بازگویی داستان تراژیک کولرووی نگون بخت در حماسه‌ی فنلاندی کاله والا است. این داستان یکی از افسانه‌های اصلی عصر نخستین خواهد ماند (که امیدوارم در «سیلماریلیون« به انتشار برسد)

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه