برنده‌های هفتمین دوره‌ی جایزه‌ی دوید گمل

  • زمان : ۱۳۹۴/۵/۲۱ ه‍.ش.،‏ ۵:۵۵
  • نمایش : ۱٬۴۸۱ دفعه
  • موضوع : اخبار

جایزه‌ی دیوید گمل نخستین بار در سال 2009 به افتخار دیوید گمل و با هدف شناسایی رمان های فانتزی نمونه تاسیس و اهدا شد.

دیوید گمل، از صاحب سبک‌ترین و بزر‌ ترین نویسندگان فانتزی است. گمل را به خصوص در دیالوگ نویسی نابغه به حساب ‌می‌آورند. کارهای گمل اکثر در ر بستر تاریخی اتفاق می‌افتند و در بیشتر کارهایش به سراغ تاریخ یونان باستان ‌می‌رود. گمل گاهی از درون واقعیت و تاریخ، افسانه بیرون می‌کشد و گاهی مثل سه گانه‌ی تروی افسا‌نه های باستانی را وقایع تاریخی که به اشتباه به جادو تعبیر شده‌اند می‌نمایاند و بن مایه‌ی اصلی کارهایش، همین بازی با تاریخ است. گمل تا روز مرگش در جولای 2006، از ستایش شده‌ترین نویسندگان فانتزی بود. از آثار مهم او می‌توان به «شمشیرهای روز و شب ، گرگ سفید، قهرمان در سایه ها، جنگجویان زمستان»، مجموعه‌ی «درنای»، «شمشیر در طوفان و طوفان ران»، مجموعه‌ی ریگانته، مجموعه‌ی سنگ‌های قدرت، مجموعه‌ی جان شانوو، سه گانه‌ی تروی(ارباب کمان نقره ای، سپر آذرخش، سقوط شاهان) و تعداد بسیار زیاد دیگری از کارهای برجسته‌ی فانتزی اشاره کرد.

 

حالا بعد از گذشت  هفت سال از شروع اهدای سالانه‌ی جوایز دیوید گمل، سه جایزه در سه شاخه، بعضی از بهترین رمان‌های سال‌های اخیر را مفتخر کرده‌اند.

 

جایزه ی ریونهارت(بهترین طرح جلد) : سم گرین برای طرح کتاب «کلمات تابندگی« از برندون سندرسون.(عکس کاور همین مطلب)

 

جایزه ی مورنینگ استار(بهترین رمان اول) : «شمشیر امپراطور»(Emeror's blade) از برایان استاولی

درباره ی کتاب: شمشیر امپراطور برایان استاولی با صحنه‌ی مهیجی آغاز می‌‌شود: پدری رنجور از پوسیدگی و فساد نزد دخترش باز می‌گردد. کتاب داستان پیش زمینه‌ی آزار دهنده‌ای ارائه می‌دهد، و بعد ما را به دنیای پیچیده‌ی امپراطوری آنورین می‌برد که داستان در آن رخ می‌دهد. این کتاب، اولین رمان فانتزی برایان استاولی است.

جایزه ی لجند(بهترین رمان) : «کلمات تابندگی»(Words of Radiance) از برندون سندرسون

کتاب «کلمات تابندگی» دومین کتاب از مجموعه‌ی «بایگانی آذرخش» (Stormlight Archives)از برندون سندرسون است که داستان کتاب پیشین، «رسم شاهان» را ادامه می‌دهد. به اقرار منتقدین، این کتاب از بهترین آثار فانتزی سال‌های اخیر است و موفق شده به خوبی سیاست، جنگ، نژادپرستی، مذهب، توطئه‌های مخفی، جادو، آدم‌کشی، خدایان و چیزهایی بسیاری از این دست را در یک جهان فانتزی عظیم و در داستانی پرتنش با هم ترکیب کند.

 

هردوی نویسندگان، هم برندون سندرسون و هم برایان استاولی مراتب قدر‌دانیشان را در توییتر ابراز کرده اند.

توییت برندون سندرسون:

«همین حالا متوجه شدم کلمات تابندگی جایزه‌ی لجند دیوید گمل را برده است. واقعا هیجان زده ام. از تمام کسانی که رای دادند متشکرم.»

توییت برایان استاولی:

«فقط برگشتم به توییتر که بهتون خبر بدم شمشیر امپراطور جایزه‌ی مورنینگ استار دیوید گمل رو برد.بابت تمام ابراز محبت ها متشکرم.»

منابع: tor,io9

 

 

محمد سوری

نویسنده : محمد سوری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه