پنج داستان برتر بتمن/ سوپرمن

  • زمان : ۱۳۹۴/۵/۱۷ ه‍.ش.،‏ ۱۹:۱۵
  • نمایش : ۱۳٬۲۲۵ دفعه
  • موضوع : معرفی اثر کمیک

هر کسی که اندکی با هالیوود و سینما آشنایی داشته باشد می‌داند که درحال حاضر، فیلم‌های کمیک بوکی و سوپرهیروئی تاج مطلق سینما را بر سر گذاشته‌اند و این موضوع ارتباطی به تعداد این آثار ندارد بلکه طرفداران این طور می‌خواهند. بسیاری گله می‌کنند که چرا هر روز فیلم‌های سوپرهیروئی اکران می‌شوند؛ اما واقعیت امر این است که موضوع تعداد نیست، موضوع سر و صدایی است که پشت سر هر فیلم به پا می‌شود. از تریلوژی شوالیه تاریکی گرفته تا دنیای سینمایی مارول.

شاید مورد انتظارترین و پر سر و صداترین فیلم 2016 «بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» باشد که در ششم فروردین اکران خواهد شد. این بلاک باستر مهیج ادامه‌ای است بر فیلم «مردی از فولاد» و تبدیل به دروازه‌ای می‌شود برای دنیای سینمایی دی‌سی.
مهم‌ترین نکته‌ای که شاید در این فیلم وجود داشته باشد جدا از اولین حضور واندروُمن در سینما، تقابل بتمن و سوپرمن است. برای اولین بار ما این دو یار قدیمی را بر روی پرده‌های سینما خواهیم دید.

دوستان کمیک خوان می‌دانند که تا چه حد رابطه‌ی بین بتمن و سوپرمن جالب و مورد توجه است؛ این‌جا می‌خواهم به پنج تا از بهترین کمیک‌هایی که بتمن و سوپرمن در کنار هم قرار گرفته‌اند اشاره کنم:

 

5 – مردی از فولاد

کمیک «مردی از فولاد» به قلم جان بایرن در عصری شکل گرفت که دی‌سی درحال ریبوت کردن و تازه‌سازی دنیایش بود و تمام قهرمان‌ها وارد دنیای مدرن شده بودند، پس بایرن تصمیم گرفت تا داستانی جدید بر آشنایی سوپرمن و بتمن بنویسد.
در شماره‌ی سوم از «مردی از فولاد» بتمن وارد صحنه می‌شود و در راستای یک قتل رابطه‌ای خشک و زننده بین شوالیه تاریکی و سوپرمن شکل می‌گیرد. بتمن یک فرد مرموز و شکاک است که هرگز به یک فضایی غول پیکر اعتماد نمی‌کند، از سوی دیگر کلارک اخلاق و رفتار این ویجیلنتی تازه کار را غریب و دور از ذهن می یابد.

در انتهای کمیک کمی از این رابطه‌ی سرد کاسته می‌شود و آن‌ها بیش از پیش اعتماد یکدیگر را جلب می‌کنند؛ و این آغازی می‌شود بر دوستی ابدی این دو قهرمان.

 

4 – سه گانگی

شاهزاده‌ی تمیسکیرا اگر بیشتر از بتمن و سوپرمن نباشد قطعاً کمتر نیست. در مجموعه کمیک سه‌گانگی این سه قهرمان برتر تاریخ با هم متحد می‌شوند. لا

 

زم به ذکر است که مجموعه کمیکِ سریالی به نام سه گانگی با نویسندگان بسیاری وجود دارد که داستان‌های متفاوتی را روایت می‌کند اما الان ما در رابطه با یک مینی‌سری جمع و جوری حرف می‌زنیم که مت واگنر آن را نوشته و طراحی کرده.

 

داستان‌ از جایی آغاز می‌شود که بروس، کلارک و دایانا هر سه خوابی یکسان و غریب می‌بینند که منجر می‌شود به اتفاقات وحشتاک آینده. رابطه‌ی بین این سه شخصیت قابل تحسین است و به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده. دایانای جنگجو احساسی و بی‌باک است و مبارز شنل‌پوش منطقی و بدبین، مردی از فولاد در بین این دو فرود می‌آید و حکم یک خط مرزی را بازی می‌کند.

شاید در «بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» نیز شاهد چنین رابطه‌ای باشیم!

 

3 – سوپرمن: فرزند سرخ

«فرزند سرخ» یکی از بهترین داستان‌های دیگر‌دنیا(other world)* دی‌سی است. کال-ال این بار به جای آمریکا در روسیه فرود می‌آید و با توجه به این که همواره سوپرمن مدافعِ دولت و اهداف آن بوده؛ تبدیل به یکی از ابزارهای جنگی دولت کمنیست-لنینیستِ شوروی می‌شود. او به جای نماد «امید»، بر سینه‌ی خود داس و چکش حک می‌کند و به مردم فقیری که زیر بار دیکتاتوری کمرشان شکسته، ندای فردایی روشن‌تر می‌دهد.
از سوی دیگر مردی وجود دارد که لباس خفاش می‌پوشد و علیه اهداف دولت مبارزه می‌کند. بتمن در این کمیک، یک آنارشیست نابغه است که قصد دارد شوروی را یک بار و برای همیشه سرنگون کند اما اولین چیزی که سر راهش قرار دارد بزرگترین اسلحه‌ی این کشور است... یعنی سوپرمن.

 

2 – بتمن/ سوپرمن – نیو 52

بروس وین با لباس فقرا روی نیمکتی لم داده و تماشا می‌کند که چطور کودکان ظالم گاتهام یکی را لت و پار می‌کنند! بروس می‌داند که اگر کسی به وی کمک کند هرگز متوجه نمی‌شود که این دنیا تا چه حد می‌تواند تاریک و دردناک باشد اما ناگهان یک خبرنگار عینکی و شسته رفته به کمک پسر می‌رود... کلارک کنتِ تیزبین متوجه می‌شود که گدای روی نیمکت کسی نیست جز میلیاردر دخترباز مشهور آمریکا.

در این کمیک بار دیگر بتمن و سوپرمن برای اولین بار با یکدیگر ملاقات می‌کنند و توسط نیرویی شیطانی به یک دنیای موازی دیگر فرستاده می‌شوند! دنیایی که در آن بتمن نسخه‌ی مسن‌تر خود را می‌بیند که به سلینا کایل ازدواج کرده؛ و سوپرمن نسخه‌ی مسن تر خود را می‌یابد که می‌تواند به راحتی وی را به دو نیم تقسیم کند.

 

1 – سوپرمن/ بتمن

کمیک سریالی «سوپرمن/ بتمن» با نویسندگی جف لوب آغاز می‌شود و خیلی راحت می‌توان گفت که بهترین داستان‌های این دو قهرمان را در کنار یکدیگر روایت می‌کند.
برای مثال می‌توان به آرک «دختری جدید در شهر» اشاره کرد که بهترین داستان سوپرگرل را تعریف می‌کند یا ماجرایی که در آن پدر و مادر هردو قهرمان به دوران کودکی‌شان می‌روند و با جلوگیری از یتیم شدن‌شان دنیایی جدید و غریب را خلق می‌کنند؛ دنیایی که در آن شوالیه تاریکی و مردی از فولاد سلاطینِ دنیا هستند! اما با این اتفاق دنیا جای بهتری می‌شود؟ با بتمنی که دیگر درگیری‌های فلسفی در مورد مرگ را تجربه نمی‌کند و به راحتی افراد را اعدام می‌کند؟

واقعاً زبانم قاصر است از توصیف این مجموعه اعجاب انگیز و زیبا. حتماً توصیه می‌کنم که آن را مطالعه کنید.

 

* داستان‌هایی که در آن ما با دنیایی خارج از دنیای اصلی دی‌سی روبه‌رو می‌شویم