نشست هشتاد و یکم: جک ونس

  • زمان : ۱۳۹۰/۱۲/۱۳ ه‍.ش.،‏ ۲۰:۰۴
  • نمایش : ۱٬۳۲۲ دفعه
  • موضوع : اخبار

هشتاد و یکمین نشست مشترک گروه ادبیات گمانه‌زن (آکادمی فانتزی) و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان چهارشنبه‌ی این هفته برگزار خواهد شد. این نشست که احتمالاً آخرین نشست ممکن در سال ۱۳۹۰ باشد به بررسی زندگی و آثار یکی از نویسندگان کلاسیک علمی‌تخیلی و فانتزی اختصاص یافته‌است. 

«جک ونس» (Jack Vance) که اینک ۹۵ سال دارد، یکی از نویسندگان تاریخ‌ساز در جریان ادبیات گمانه‌زن به شمار می‌آید. نویسندگانی چون «جین ولف» (مکتوب خورشید نو)، «جرج ر. ر. مارتین» (بازی تاج و تخت)، «مت هیوز»، «جان سی. رایت» و چند نویسنده‌ی دیگر خود را تحت تأثیر جک ونس و مجموعه‌ی بسیار مشهورش «زمین رو به موت» می‌دانند. از جک ونس آثار زیادی به جا مانده که مشهورترین آن‌ها «زمین رو به موت» (Dying Earth) است. در واقع داستان‌های وی آغاز کننده‌ی ژانری در علمی‌تخیلی بودند که به همین نام خوانده می‌شود و آثار بزرگ بسیاری در آن نوشته شده‌اند. 

جک ونس برنده‌ی جوایز چندی شده‌است که برخی از آن‌ها به این شرح هستند: هوگو (۱۹۶۳، ۱۹۶۷، ۲۰۱۰)، نبیولا (۱۹۶۶)، ژوپیتر (۱۹۷۵)، جایزه‌ی جهان فانتزی (۱۹۸۴ و ۱۹۹۰). وی در سال ۱۹۹۷ از سوی انجمن نویسندگان علمی‌تخیلی آمریکا لقب «استاد بزرگ» گرفت. نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۹ وی را «یکی از شاخص‌ترین و ناشناس‌ترین» چهره‌های ادبیات دانست.

در جلسه‌ی این هفته به بررسی زندگی و آثار این نویسنده‌ی  شاخص می‌پردازیم و یک داستان کوتاه از مجموعه‌ی «زمین در حال مرگ» و نیز بخشی از داستان بلند «چشم‌های ابر جهان» وی را با هم می‌خوانیم. «چشم‌های ابر جهان» داستان بلندی است که جک ونس در آن شخصیت عیار را وارد ژانر می‌کند. 

از دوستان علاقمند دعوت می‌شود در روز چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰، از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ۲ (برای دیدن نقشه این‌جا را کلیک کنید.) حضور به هم رسانند. حضور برای عموم آزاد است. استقبال شما ضامن ادامه‌ی برنامه‌های این چنین است.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه