فانتزی در پنجمین نشست تابستانی

  • زمان : ۱۳۹۰/۵/۱ ه‍.ش.،‏ ۴:۰۰
  • نمایش : ۱٬۷۸۰ دفعه
  • موضوع : اخبار

پنجمین نشست گروه ادبی گمانه زن(آکادمی فانتزی) و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در سال 1390(پنجاه و هفتمین نشست متوالی) به میزگردی درباره‌ی گونه‌ی ادبی فانتزی اختصاص یافته است. در این جلسه مهدی بنواری برایمان از تعاریف و نظریات ادبی موجود در باب ادبیات گمانه زن و به خصوص شاخه‌‌ی فانتزی خواهد گفت.

فانتزی یا Fantasy، ژانری در هنر است که جادو و دیگر اَشکال فراطبیعی را به عنوان عنصر اولیه‌ی طرح و توطئه، درون‌مایه یا فضای داستان استفاده می‌کند. این ژانر معمولاً توسط نگاه، حس و درون‌مایه‌ی وسیع از کار اشخاص از ژانرهای علمی‌تخیلی و وحشت متمایز می‌شود، هر چند که این سه ژانر نقاط مشترک بسیاری با هم دارند و مجموعاً ادبیات گمانه‌زن شناخته می‌شوند.
واژه‌ی فانتزی تنها به شکل اسم به کار نمی‌رود و در زبان فارسی به صورت صفت نیز به کار می‌رود.
در فرهنگ‌های مردمی، در ژانر فانتزی تفکر مدیوالیست (تاريخ وهنر وفرهنگ قرون وسطایى) بیشتر حکم‌فرماست. مخصوصا وقتی جهان عظیم ارباب حلقه‌ها و سرزمین میانه و کتب دیگر تالکین منتشر شد. در همین زمان بود که فانتزی توسط نویسندگان، فیلم‌سازان و موسیقیدانان بسیاری بال وپر داده شد، از اسطوره‌ها و افسانه‌ها وگرفته تا بسیاری از کارهای اخیر که امروزی‌تر است.
مراد فرهادپور در مقدمه‌ای که بر برگردان فارسی درخت و برگ نوشته‌است عبارت «ادبیات تخیلی» مدرن را به عنوان برگردان واژه‌ی «فانتزی» به کار می‌برد و آن را شیوه‌ی جدیدی شمرده‌ است که با اثری از ویلیام موریس آغاز شده‌است.
از دوستانمان دعوت می‌شود در تاریخ چهارشنبه 29 تیرماه، ساعت 17 تا 19 در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ٢ حضور به هم رسانند. حضور برای عموم آزاد است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه