سومین نشست زمستانی: کلارک اشتن اسمیت

  • زمان : ۱۳۸۹/۱۱/۲ ه‍.ش.،‏ ۱:۳۰
  • نمایش : ۱٬۷۷۹ دفعه
  • موضوع : اخبار

سومین‌ نشست زمستانی گروه ادبیات گمانه‌زن  (آكادمی فانتزی) و انجمن نویسندگان كودک و نوجوان در سال ١٣٨٩ (بیست و نهمین نشست امسال و سی و هفتمین نشست متوالی) به بررسی زندگی و آثار کلارک اشتون اسمیت(۱۳ ژانویه ۱۸۹۳ تا ۱۴ اوت ۱۹۶۱)، نویسنده، شاعر و مجسمه‌ساز آمریكایی اختصاص یافته است.

اسمیت داستان‌های کوتاه فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت می‌نوشت، ولی عمده‌ی شهرت او به خاطر اشعار او در سبک رومانتیسم است. او با تشویق‌های جرج استرلینگ، خیلی زود به شهرتی محلی دست یافت. اسمیت را به همراه اشخاصی چون آمبروز بیرس، استرلین، نورا مِی فرنچ و دیگران، در گروه رومانتیک‌های غربی قرار می‌دهند و از او با نام‌ «آخرین رومانتیک بزرگ» یاد می‌کنند. او که از سال ۱۹۲۲ با اچ پی لاوکرافت دوست بود، یکی از افراد حلقه‌ی لاوکرافت بود و داستان‌هایی مرتبط با دنیای لاوکرافت نوشته است. 

داستان‌های وحشت و فانتزیِ اسمیت، همیشه در رده‌ی دوم پس از آثار لاوکرافت قرار می‌گیرند. مشخصه‌ی آثار اسمیت، نثر مسجع او و گنجینه‌ی بسیار گسترده‌ی واژگان مورد استفاده‌اش است. او پس از آشنایی با لاوکرافت و افراد حلقه‌ی لاوکرافت به طور جدی مشغول نوشتن داستان‌های فانتزی و علمی‌تخیلی شد و در سال های بین ۱۹۲۹ تا ۱۹۲۷ بیش از صد داستان کوتاه در این ژانر نگاشت.  

از سال ۱۹۳۷ به بعد، چندین تراژدی در زندگی او رخ داد. مادرش و سپس پدرش هر دو درگذشتند. روبرت ای هوارد خودکشی کرد و لاوکرافت نیز بر اثر سرطان درگذشت. این تراژدی‌ها او را غمگین و ناامید کردند، بنابراین او دست از نوشتن فانتزی برداشت و به این ترتیب انتهای «عصر طلایی» «Weird Tales» رقم خورد. پس از آن او به نوشتن شعر و مجسمه‌سازی بازگشت. 

از دوستان علاقمند دعوت می‌شود در روز چهارشنبه ۶ بهمن ١٣٨٩، از ساعت ١٧ تا ١٩ در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ٢ (برای دیدن نقشه این‌جا را كلیك كنید) حضور به هم رسانند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه