دومین نشست زمستانی آکادمی فانتزی و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در سال ١٣٨٩

  • زمان : ۱۳۸۹/۱۰/۲۷ ه‍.ش.،‏ ۱:۳۰
  • نمایش : ۱٬۹۸۰ دفعه
  • موضوع : اخبار

دومین نشست زمستانی آکادمی فانتزی و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در سال ١٣٨٩ (بیست و هشتمین نشست سال جاری و سی و ششمین نشست متوالی) به معرفی ای. ای. اسمیت، نویسنده‌ی علمی‌تخیلی و پدر ژانر اپرای فضایی و یکی از برترین آثار او، مجموعه‌ی «چکاوک فضا» اختصاص یافته است.

 

ادوارد المر اسمیت (١٨٩٠-١٩٦۵) که با نام ای. ای. اسمیت و داک اسمیت نیز شناخته می‌شد، مهندس تغذیه‌ای بود که بخاطر نوشتن داستان‌های علمی‌تخیلی در دوران طلایی عصر علمی‌تخیلی به شهرت رسید. از مهم‌ترین آثار او می‌توان به دو مجموعه‌ی لنزمن و چکاوک فضا اشاره کرد. گاها او را پدر ژانر اپرای فضایی می‌نامند.

اپرای فضایی یکی از زیرژانرهای ادبیات گمانه‌زن است که بر جنبه‌ی رمانتیک داستان در فضا و نبردهای پیشرفته و عظیم میان خیر و شر تاکید دارد. مهم‌ترین خصوصیت اپرای فضایی، گستردگی و عظمت تک‌تک المان‌های داستان مانند شخصیت‌ها، نبردها، قدرت‌ها و شرایط است. گاهی اپرای فضایی را نماینده‌ی علمی‌تخیلی ضعیف و عامه‌پسند دانسته‌اند، اما در این زیرژانر آثار قدرتمند بسیاری نیز یافت می‌شود.

مجموعه چکاوک فضا نوشته‌ی داک اسمیت، مجموعه‌ای علمی‌تخیلی است که در زیرژانر اپرای فضایی قرار می‌گیرد. اولین جلد آن «چکاوک فضا» که در ١٩٢٨ بصورت سریالی در مجله‌ی داستان‌های شگفت‌انگیز به چاپ رسید، انقلابی در ادبیات گمانه‌زن آن زمان محسوب می‌شد. داستان سرگذشت دانشمندی است که موتور محرک فضایی اختراع کرده، سفینه‌ای ساخته و به همراه زنی پا به فضا می‌گذارد تا تمدن‌های بیگانه را مشاهده کرده و با شخصیت‌های منفی گوناگونی مبارزه کند. این مجموعه در چهار جلد ادامه یافت: چکاوک فضا، چکاوک سه (دهه‌ی ١٩٣٠)، چکاوک ِ والرون (دهه‌ی ١٩٣٠) و چکاوک ِ دوکین (١٩٦٣).

از دوستان علاقمند دعوت می‌شود در روز چهارشنبه ٢٩ دی ١٣٨٩، از ساعت ١٧ تا ١٩ در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ٢ (براي ديدن نقشه اينجا را كليك كنيد) حضور به هم رسانند.

حضور شما ضامن ادامه‌ی برنامه‌های این چنینی خواهد بود.

به امید گسترش هر چه بیشتر ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه