یادواره استاد بزرگ دیمن نایت 2012 به جین ولف اهدا شد

  • زمان : ۱۳۹۱/۹/۲۵ ه‍.ش.،‏ ۵:۰۰
  • نمایش : ۱٬۰۴۳ دفعه
  • موضوع : اخبار

بنیاد نویسندگان علمی‌تخیلی و فانتزی آمریکا، لقب استاد بزرگ را به جین ولف اعطا کرد. این عنوان به پاس خدمات وی به ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی به او اهدا می‌شود.

آثار جین ولف برای اولین بار در ده‌ی 1960 منتشر شد. شهرت او بیشتر به خاطر رمان‌هایی چون، کتاب خورشید نو، صلح، و پنجمین سر سِربِروس است. وی جوایز متعددی دریافت کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به نبیولا، ورلد فانتزی و لوکاس اشاره کرد.

 

نیل گیمن در مورد ولف چنین می‌گوید:«به نظر خیلی‌ها از جمه من که یکی از همان خیلی‌ها هستم، جین ولف فقط بهترین نویسنده‌ی علمی‌تخیلی در قید حیات نیست. او از نظر واشینگتون پست و - همچنین من - یکی از بهترین نویسنده‌های در قید حیات است. جین ولف برای مدت طولانی تاکنون استاد بزرگ بی‌تاج ما بوده و اکنون بقیه‌ی دنیا هم او را خواهند شناخت.»

 

خود ولف در این باره می‌گوید: «احتمالاً برای شما خیلی وقت پیش است، ولی برای من همین چند وقت پیش بود. زمانی بود که من و رزماری و فرزندانمان با یک چک دستمزد زندگی می‌کردیم و به چک دستمزد دیگر می‌رسیدیم. زندگی را به سختی می‌گذراندیم. قبل از آن که به ارتش بپیوندم سه داستان نه چندان خوب از من در مجله کالج منتشر شد و فکر می‌کردم ممکن است بتوانم همان‌ طور بنویسم و کمی پول دربیاورم. تعداد اندکی داستان فروختم. بعد زمان شروع دوباره مدارس بود و رزماری شروع کرد به نق زدن برای پول لباس مدرسه. اگر پولی بود با خوشحالی به او می‌دادم. داستان دیگری به نام Car Sinister فروختم و به جای پس‌انداز کردن چک، از مدیر فروشگاه سخت‌افزار خواستم آن را برایم نقد کند. آن را به رزماری دادم و گفتم: "این تمام پولی است که برای آن داستان گرفتم. برای لباس مدرسه همین قدر پول داری." چند روز گذشت و من کف آشپزخانه نشسته بودم و سعی می‌کردم یک صندلی را تعمیر کنم. رزماری آمد پشت سرم و گفت: "نباید درحال نوشتن باشی؟" 

 

آن زمان بود که فهمیدم یک نویسنده هستم.

 

 

 

آی مردم بهتر است حواستان را جمع کنید، شما دارید مرا تا جایی بالا می‌برید که تصورش را هم نمی‌کردم. اگر به این کارتان ادامه دهید کم کم به این خیال می‌افتم که واقعاً نویسنده‌ی خوبی هستم.»

 

جایزه ی استاد بزرگ، یادواره ی دیمن نایت از طرف انجمن نویسندگان علمی‌تخیلی و فانتزی آمریکا اهدا می‌شود. این جایزه به پاس یک عمر تلاش در ژانر علمی تخیلی و فانتزی در نظر گرفته شده است. ولف با گرفتن عنوان استاد بزرگ در ردیف نام‌های بزرگی چون مایکل مورکاک، آنه مک کافری، ارسولا ک. لی‌گویین، ایزاک آسیموف، ری بردبری و جو هالدمان قرار می‌گیرد. جایزه مذکور در چهل و هشتمین سالگرد جایزه نبیولا، 16 تا 19 می 2013 در سن خوزه کالیفرنیا اهدا خواهد شد.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه