یادداشت سردبیر

یک سال گذشت. سال نود برای شگفت‌زار هم پربار بود و هم پرفراز و نشیب؛ از یک طرف سختی‌های انتشار یک مجله‌ی برخط غیرانتفاعی بود، و از طرف دیگر دیدن نتیجه‌ی نهایی و لذت بردن از آن چه انجام شده و احساس غرور از این که «ما قهرمانیم». برای نوشتن این مطلب، نگاهی به شماره‌های منتشر شده در سال گذشته انداختم. طبق برآوردهای من – اگر بتوانم به حساب و کتابم اعتماد کنم – در سال گذشته 32 داستان ترجمه، 16 داستان نگارش و 50 مطلب از انواع مختلف – مقاله، معرفی فیلم، معرفی کتاب، معرفی مانگا و انیمه – تولید کرده‌ایم. و اگر حساب و کتاب را کمی ادامه دهیم، می‌بینیم که برای دوازده ماه سال، همواره بیش از دو ترجمه و یک نگارش و 4 مطلب دیگر داشته‌ایم. این اعداد از آن جهت جذاب‌تر جلوه می‌کنند که با یک نگاه، نتیجه‌ی تلاش‌های یک سال گذشته را نمایش می‌دهند. حالا دیگر دقیقاً می‌دانیم در سالی که گذشت چقدر فعالیت داشته‌ایم و کجاها باید تلاش بیشتری کرد و کفش‌های آهنی ضخیم‌تری سفارش داد.

سال نود سال امتحان و آزمایش هم بود. به عنوان یک مجله‌ی ادبیات گمانه‌زن برخط که اتفاقاً جوان و کم‌سن و سال هم هست، دست به امتحان شماره‌های ویژه و موضوعی زدیم که از قضا خوب هم نتیجه داد! می‌توان گفت که ویژه‌نامه‌ی خون‌آشامی شهریور و مهر 90، یکی از بهترین و پربارترین شماره‌های شگفت‌زار بود – البته بماند که برای تولیدش چند نفر و چقدر زحمت کشیدند؛ این‌ها را دیگر با چرتکه نمی‌توان اندازه گرفت.

به عنوان یکی از اعضای تولید کننده‌ی شگفت‌زار، جای افتخار دارد که سال 90 را چنین سربلند در کنار دوستان پشت سر گذاشته و به سال 91 قدم می‌گذارم. سال 91 ظاهراً سال نهنگ است و به همین جهت سال کارهای بزرگ! بنابراین از همین حالا به فکر برنامه‌ها و کارها و از آن مهم‌تر، موفقیت‌های بزرگ هستیم تا چرتکه‌ی آخر سال دیگر، مهره برای اندازه‌گیری کم بیاورد!

ممنون که امسال شگفت‌زار را خواندید و برای آن مطلب فرستادید. شگفت‌زار همیشه منتظر دوستان تازه است. عید شما مبارک.

 

-  به سنت سال گذشته، ویژه‌نامه‌ی عید را فقط داستانی – ترجمه و نگارش – در اختیارتان می‌گذاریم تا این طوری، تعطیلات جذاب‌تر و گمانه‌زن‌تری داشته باشید! امیدوارم بخوانید و لذت ببرید و نظرات خود را در مورد برنامه‌های سال آینده با ما در میان بگذارید. طبق معمول، تکرار می‌کنم که درهای شگفت‌زار همیشه به روی همه باز است. پس به ما بپیوندید.

 

شیرین سادات صفوی