ویژه‌نامه‌ی نوروز شگفت‌زار

  • زمان : ۱۳۹۳/۱۲/۲۵ ه‍.ش.،‏ ۸:۲۹
  • نمایش : ۲٬۹۲۰ دفعه
  • موضوع : اخبار

 

سفر در زمان در هنگامه اعتدال زمین و زمان

ویژه نامه‌ی نوروزی شگفت‌زار شما را به سفری در دل زمان می‌برد

 

دانلود شماره ی ویژه‌ی نوروز شگفت‌زار

 

می‌گویند فضا آخرین سرحدات کشف نشده پیش روی بشر است. می‌گویند، ما در آستانه جاودانگی قرار داریم و پیشرفت‌های علمی ما را اکنون بر لبه فردا قرار داده است. می‌گویند بزرگ‌ترین چالش این روزگاران نجات زمین است و همه این‌ها درست است اما اندکی دورتر از چشم انداز رایج و در لایه‌ای عمیق‌تر از امیدها و آرزوهای ما، آخرین سرحدات نه فضا است و نه جاودانگی و نه زمین. در همه آن‌ها چالش‌هایی قرار دارد که اگر عزمی باشد و زمان کافی و بودجه‌ و اراده‌،  با موضوعات قابل حلی – حداقل در دنیای نظری – مواجهیم. مهم‌ترین سد راه ما، بزرگ‌ترین چالش پیش روی ما و ریشه‌دارترین هراس ما و شاید آخرین قلمرویی که بشر زمانی به کاوش آن دست بزند، آخرین دریایی که شیرجه زدن در آن جسارتی فراتر از هر ماجراجویی دیگری دارد زمان است. ما می‌خواهیم و چه سخت می‌خواهیم زمان را فریب دهیم. آن را به عقب برگردانیم تا شاهد دست اولی از رویدادهای گذشته باشیم و به آینده برویم تا شاهد آینده خود و دیگران و جهانمان باشیم. چند بار فکر کرده‌ایم به رفتن به گذشته به امید اصلاح اشتباهی که فردی را یا ملتی را یا سیاره‌ای را به چنان روزی رساند که امروز دارد؟ چند بار وسوسه رفتن به آینده را حس کرده‌ایم که نتیجه راه پیش رو را پیش از وقوع ببینیم؟

سفر در زمان و مشاهده و یا تغییر در آن تفاوتی با دیگر ماجراجوهایی ما دارد؛ قوانین فیزیک دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم مهار ناممکن بر آن زده‌اند. اما این باعث نشده است بر تخیل ما مهار بخورد. ما در دنیای خیال مرزهای زمان را شکسته‌ایم و بارها به سفر و کاوش در گذشته و آینده رفته‌ایم و بهای آن را پرداخته‌ایم و در این راه الهام بخش دانشمندانی شدیم که در این رویا با خیال مهار ناپذیر ما شریک بوده اند و  دست به کار شده‌اند تا رازهای جهان را بهتر بشناسند با این امید که شاید شکافی در سد استوار زمان ایجاد کنند.

اکنون که نوروز با همه شکوهش از دل تاریخی طولانی و وابسته به زمانی دقیق فرا رسیده است و همه ما در همه جای جهان در یک لحظه و یک زمان مشترک یکی از کهن‌ترین و زمان‌دیده‌ترین جشن‌های جهان را جشن گرفته‌ایم، فرصتی بی‌نظیر برای سفر در زمان است.

شگفت‌زار در ویژه نامه نوروزی خود شما را به سفری در دل زمان دعوت می کند.

در این شماره شما چه در بخش داستان و چه در بخش مقاله‌ها با موضوع سفر در زمان و چالش‌های آن مواجه خواهید شد. از مردانی که چنگیز خان را به قتل رساندند تا پروژه سالگرد و داستان پیوستار گرنزبک گرفته، تا همه شما زامبی‌ها و ساعت از دست رفته.

همچنین در این شماره شما در مقاله‌ای با امکاناتی که دنیای واقعی و قوانین محدود کننده فیزیک در اختیار ما قرار می‌دهد تا از دل آن به سفر به زمان نگاه کنیم آشنا می‌شوید و همچنین به مرور برخی از فیلم هایی که داستان سفر در زمان را موضوع اصلی خود قرار داده‌اند پرداخته شده است. فیلم‌های لبه‌ی‌فردا و لوپر.

همچنین در این شماره با تعدادی از سریال‌های تلویزیونی شرق دور با موضوع سفر در زمان آشنا می‌شوید و شگفت‌زار انیمه هایی که با این محور مورد توجه قرار گرفته‌اند را به شما معرفی خواهد کرد. در نهایت در این شماره با داستان سفر در زمان در فراسوی داستان‌های علمی‌تخیلی و در یکی از موارد معروف  آن در دنیای فانتزی آشنا خواهید شد. سفر در زمان در دنیای هری پاتر.

ویژه‌نامه‌ی شگفت‌زار را می‌توانید از همین وب‌سایت دانلود کنید . ضمن این‌که در طول ماه می‌توانید با مراجعه به این سایت در جریان رویدادهای دیگر این گروه و همچنین خبرهای روز قرار بگیرید و به آرشیو مطالب شماره‌های پیشین شگفت‌زارنیز دسترسی داشته باشید.

شگفت‌زارباهدف افزایش آگاهی و اطلاعات دوست داران این دنیا و علاقه‌مند کردن کسانی که تاکنون فرصت آشنایی با شگفتی‌های این عرصه را نداشته‌اند به‌طور رایگان منتشر می‌شود و تنها درخواست آن از شما این است که اگر از خواندن آن لذت بردید آن را به دوستان و علاقه مندان دیگری که از آن بی خبرند معرفی کنید.

 

فهرست مطالب:

«همه‌ی شما زامبی‌ها»، نوشته‌ی «هاین‌لاین» ترجمه‌ی «مهدی بنواری»
«پروژه‌ی سالگرد»، نوشته‌‌ی «جو هالدمان» ترجمه‌ی «فرمهر امیردوست»
«پیوستار گرنزبک» نوشته‌ی «ویلیام گیبسون» ترجمه‌ی «سمیه کرمی»
«ملاقات در ساعت دوی بعدازظهر» نوشته‌ی «شیرین سادات صفوی»
«ساعت از دست رفته» نوشته‌ی «میلاد قزللو»


غیر داستانی:
«بررسی امکانات سفر در زمان به لحاظ علمی» :«پوریا ناظمی»
«نگاهی به فیلم لبه‌ی فردا»: «پوریا ناظمی»
«نگاهی به فیلم لوپر» : «سعید سلیقه»
«معرفی چند فیلم و سریال سفر در زمانی از شرق دور» : «شیرین سادات صفوی»
«معرفی زمان لرزه» : «احسان محمدزاده»
«معرفی انیمه‌ی دروازه‌ی اشتاین» : فرانک معنوی امین
«بررسی کتاب دوم هری پاتر به لحاظ تم سفر در زمانی»: فرزین سوری

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه