نود و دومین نشست حضوری آکادمی فانتزی

  • زمان : ۱۳۹۱/۷/۱۶ ه‍.ش.،‏ ۴:۰۰
  • نمایش : ۱٬۱۸۳ دفعه
  • موضوع : اخبار

نشست نود دوم گروه ادبیات گمانه‌زن(آکادمی فانتزی) در شهر کتاب مرکزی برگزار خواهد شد!

سلام بر دوستان و یاران همیشگی آکادمی فانتزی و سلامی مخصوص به همراهان نشست‌های حضوری. پس از نزدیک به دو ماه، نشست‌های حضوری را از سر خواهیم گرفت. این هفته با ما همراه شوید در:

گردهمایی اعضای آکادمی فانتزی در برنامه‌ی لاک‌پشت پرنده!

 

این هفته قصد داریم در ویژه‌برنامه و آیین امضای کتاب «لاک‌پشت پرنده» شرکت کنیم. این برنامه که در شهر کتاب مرکزی به آدرس خیابان شریعتی، بالاتر از استاد مطهری، نبش کوچه‌ی کلاته پلاک ۷۴۳، برگزار می‌شود، نوعی آیین انتخاب کتاب‌های برتر فصل است.

این مراسم، هم‌زمان با روز جهانی کودک، با حضور جمع کثیری از نویسندگان، تصویرگران، منتقدان، خوانندگان و علاقه‌مندان ادبیات کودک و نوجوان سرزمینمان، روز ۱۹ مهرماه برگزار خواهد شد.
هم‌چنین، از کتاب‌های راه‌یافته به چهارمین فهرست «لاک‌پشت پرنده» در این جشن رونمایی می‌شود.
برای همین، فرصت خوبی برای بچه‌ها و خانواده‌هاست تا با کتاب‌های خوبی که در زمستان ١٣٩۰ منتشر شده است آشنا شوند و با نویسندگان، مترجمان و تصویرگرانِ محبوب‌شان دیدار کنند. 

پس برای شرکت در این برنامه که در روز چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱ از ساعت ١٧ تا ١٩ در محل شهر کتاب مرکزی برگزار می‌شود با ما همراه شوید.

 

در باب لاک پشت پرنده:

 

دبیرخانه‌ لاک‌پشت پرنده به ‌منظور ارائه‌ فهرستی بهتر و کامل‌تر از کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان، با انتشار یک فراخوان از ناشران، شاعران، نویسندگان و مترجمان فعال در این حوزه دعوت کرد تا با ارسال آثاری که برای نخستین‌بار در تابستان 1391 منتشر کرده‌اند، در تدوین این فهرست همکاری کنند.


هر فصل کتاب‌های زیادی برای کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود. حجم بالای کتاب‌ها از یک‌سو و نیاز کودکان و نوجوانان به کتاب‌های ارزشمند و با کیفیت بالا، هدفی است که مسئولان تهیه لاک پشت پرنده، دلیل فعالیت خود می‌دانند. لاک‌پشت پرنده به بچّه‌ها و خانواده‌ها کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشند. این فهرست نتیجه‌ کار گروهی عده‌ای از کار‌شناسان، منتقدان، و نویسندگان کودک و نوجوان است که کتاب‌های منتشرشده‌ در‌ هر فصل را بررسی می‌کنند و فهرستی را برای مطالعه‌ کودکان و نوجوانان پیشنهاد می‌‌دهند. کتاب‌های پیشنهادی از نظر این گروه نسبت به دیگر آثار این فصل برجسته‌تر بوده و عناصری دارند که آن‌ها را متمایز و شایسته‌ پیشنهاد به مخاطب می‌کند.


علاقه‌مندان می‌توانند دو نسخه از کتاب‌هایشان را که برای نخستین‌بار در تابستان 1391 منتشر شده است، به دبیرخانه‌ لاک‌پشت پرنده ارسال کنند. مهلت ارسال آثار نیز تا 15 مهرماه 1391 تعیین شده است.


 

دبیرخانه‌ لاک‌پشت پرنده در تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان مطهری، نرسیده به خیابان معلم، نبش کوچه کلاته، فروشگاه شهرکتاب مرکزی واقع است.

 

«فهرست لاک‌پشت پرنده» مجموعه‌‌ای از کتاب‌هایی است که به ضمیمه‌ی پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان، در هر فصل، برای کودکان و نوجوانان به خانواده‌ها، کتابداران، مربیان، مدارس، و کتاب‌فروشان پیشنهاد می‌شود.

در این بخش گروهی از کار‌شناسان، منتقدان، و نویسندگانِ پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان به بررسی کتاب‌های منتشرشده‌ی‌ هر فصل در زمینه‌های ادبیات، کتاب‌های تصویری و علوم انسانی می‌پردازند و آثاری را که

قابلیت راهیابی به فهرست دارند معرفی می‌کنند. کتاب‌های پیشنهادی از نظر این گروه نسبت به دیگر آثار آن فصل برجسته‌تر بوده و عناصری دارند که آن‌ها را متمایز و شایسته‌ی پیشنهاد می‌سازد.


اعضای داوری فهرست لاک‌پشت پرنده:

معصومه انصاریان، شکوه حاجی‌نصرالله، شیوا حریری، لاله جعفری، شادی خوشکار، حسین شیخ‌الاسلامی، گیسو فغفوری، حدیث‌لزر غلامی، مریم محمدخانی، رویا مکتبی، ربابه میرغیاثی، سیدمهدی یوسفی.


اصول و شیوه‌ی انتخابِ کتاب‌های فهرست لاک‌پشت پرنده:


1.این فهرست در سه بخش تنظیم می‌شود: راه‌یافته به فهرست، کتاب‌های خوب، و کتاب‌های عالی.

2. با این‌که تمرکز این بخش بر روی داستان و شعر (تالیف و ترجمه) و کتاب های تصویری است، اما گاهی کتاب‌هایی در حوزه‌ی علوم انسانی به چاپ می‌رسند که قابل چشم‌پوشی نیستند. سعی بر این است که کتاب‌های برجسته‌ی علوم انسانی نیز تا حد امکان در این فهرست معرفی شوند.

3. کتاب‌ها به پیشنهاد دست کم دو نفر به فهرست راه می‌یابند، اما برای این‌که جزو عالی‌ها و خوب‌ها قرار بگیرد، باید به تایید اکثریت اعضای داوری نیز برسند.

4. نویسندگان و منتقدانی که در موسسه‌‌های انتشاراتی مشغول به فعالیت هستند نمی‌توانند کتاب‌های آن موسسه را پیشنهاد بدهند یا معرفی کنند.

5.نویسندگان دیگر، بیرون از گروه داوری، هم می‌توانند در پیشنهاد کتاب و نوشتن معرفی‌نامه‌ی کتاب‌ها با گروه داوری همکاری کنند.

6.اگر اعضای گروه داوری کتابی چاپ و منتشر کرده‌اند که به پیشنهاد یکی از منتقدان بیرون از گروه داوری و با تایید اکثریت داوران شایستگی راه‌یابی به فهرست‌ها را دارد معرفی آن اثر به فردی خارج از اعضای داوری واگذار می‌شود. هم‌چنین این آثار توسط اعضای داوری رتبه‌بندی نشده و در بخش جداگانه‌ای از فهرست معرفی می‌شوند.

7.در هر شماره از پژوهشنامه کتاب‌های یک فصل بررسی و از میان آن‌ها کتاب‌هایی پیشنهاد می‌شوتد. فصل مورد بررسی در اول این بخش قید خواهد شد.

8.فهرست اولیه‌ی کتاب‌ها بر اساس آمار خانه‌ی کتاب تهیه خواهد شد. چنان‌چه کتابی از هر فصل در این فهرست نیامده باشد، یا به هر دلیلی از چشم داوران برکنار مانده باشد، در فصل بعدی آن کتاب نیز بررسی خواهد شد.

9.برای داوری کتاب‌های تصویری، که بیشتر از متن به تصویر متکی‌اند، از منتقدان تصویرگری بیرون از اعضای داوری اولیه‌ی لاک‌پشت پرنده کمک گرفته می‌شود.

10. پژوهش‌نامه در نظر دارد هر سال به بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان در زمینه‌ی ادبیات، کتاب‌های تصویری و علوم انسانی نشان‌های طلایی و نقره‌ای اهدا کند. ناشران می توانند این نشان را روی جلد کتاب‌هایشان درج کنند.

نامزدهای اولیه‌ی این جایزه از مجموع فهرست‌های چهار شماره (یک سال) انتخاب خواهند شد. کتاب‌هایی که موفق به دریافت درجه‌ي عالی شوند نامزدهای اولیه‌ی دریافت نشان طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده خواهند شد، اما داوران یک بار دیگر تمام کتاب های منتشر شده در سال را مرور خواهند کرد تا کتابی که شایسته‌ی توجه است از راهیابی به جمع نامزدها بازنماند.

-نقل از صفحه‌ی فیس‌بوک لاک‌پشت پرنده

 

اگر تا به حال در جلسات حضوری شرکت نکرده اید، پاییز ۹۱ فرصت مناسبیست که با برنامه‌های ویژه‌ی پاییزی همراه شوید. پاییز امسال آکادمی فانتزی به "لاک‌پشت پرنده"‌ی شهر کتاب مرکزی می‌رود، از "نیل گیمن" داستان می‌خواند و برای شب یلدا برنامه‌ی ویژه‌ای دارد.

 

با ما همراه باشید و نظرات و پیشنهادات‌تان را به ایمیل [email protected] بفرستید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه