نشست نود و ششم: نقش زن در ادبیات علمی‌تخیلی

  • زمان : ۱۳۹۱/۸/۱۴ ه‍.ش.،‏ ۴:۰۰
  • نمایش : ۱٬۰۲۶ دفعه
  • موضوع : اخبار

نودمین ششمین نشست حضوری پیاپی مشترک گروه ادبیات گمانه‌زن (آکادمی فانتزی) و کارگروه علمی‌تخیلی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به بررسی نقش زن در ادبیات علمی‌تخیلی اختصاص یافته است.

 

بسیاری علمی‌تخیلی را ادبیات تغییر می‌دانند؛ با این حال این ژانر در شناخت و پیروی از تحولاتی که در بحث هویت شخصی و جنسیت صورت گرفته، عقب مانده است و نتوانسته آن چه را که طبیعتاً نقش زن یا نقش مرد می‌دانیم، طور دیگری بنمایاند. ادبیات کلاسیک، جنسیت را بخشی تفکیک‌ناپذیر از هویت هر فرد می‌داند؛ اما رویکردهای جدیدی در این گونه‌ی ادبی ظاهر شده‌اند که با نگاه  قدیمی‌تر ادبیات علمی‌تخیلی به زن مخالف هستند. این رویکردها می‌کوشند باورهای عمومی را از میان بردارند و در این راه ژانر علمی‌تخیلی شاید بهترین ابزار باشد؛ چرا که در آن همه چیز ممکن است.

این هفته به بررسی دیدگاه‌هایی می‌پردازیم که در آن اثر پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک بر نقش و هویت زنان، مورد تاکید قرار گرفته است.

حضور برای عموم آزاد است. از این رو شما دوستان عزیز را به شرکت در این جلسه به تاریخ چهارشنبه ١٧ آبان‌ماه ۱۳۹۱ از ساعت ١٧ تا ١٩ در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ٢ (برای دیدن نقشه این‌جا را كلیک كنید) دعوت می‌کنیم.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه