نشست صد و چهاردهم: اورسون اسکات کارد

  • زمان : ۱۳۹۲/۵/۲۳ ه‍.ش.،‏ ۴:۰۰
  • نمایش : ۲٬۰۳۲ دفعه
  • موضوع : اخبار

صد و چهاردهمین نشست گروه ادبیات گمانه‌زن(آکادمی فانتزی) در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در تاریخ ٢٣ مرداد ١٣٩٢ برگزار خواهد شد.

 

 

در این جلسه داستان «علاج واقعه پیش از وقوع...» اثر اورسون اسکات کارد را همخوانی می‌کنیم. اورسون اسکات کارد یا Orson Scott Card (متولد ۲۴ اوت ۱۹۵۱) نویسنده‌ی پرکار علمی-تخیلی، در گونه‌های ادبی بسیاری فعالیت نموده‌است.
اولین داستان کارد، تحت نام مستعار بایرون ولی، با نام «گِرت فرام» در جولای ۱۹۷۷ مجله‌ی نشان چاپ شد. در آغاز فعالیت‌های حرفه‌ای نویسندگی خود، داستان‌های علمی-تخیلی می‌نوشت و سپس چندین داستان فانتزی به چاپ رساند. اما شاید اورسون را با سری رمان‌های «بازی اِندر» می‌شناسند که از زمان انتشارش (۱۹۸۵) تاکنون، کماکان پرطرفدار باقی مانده‌است.
«بازی اندر» و به دنبالش «سخنگوی مردگان» هر دو جایزه‌ی هوگو و نبولا را از آن خود کردند و باعث شد کارد تا سال ۲۰۰۶ تنها کسی باشد که توانسته هر دو جایزه را به صورت متوالی از آن خود کند.
اورسن اسکات کارد نویسنده‌ی پرفروشِ امریکایی که در بسیاری گونه‌های ادبی آثاری از خود به جا گداشته‌است، بیشتر به عنوان داستان‌نویسی علمی‌تخیلی‌کار شناخته می‌شود. او که تنها نویسنده‌ای است که دو جایزه‌ی بزرگِ جهان ع.ت را در دو سال پیاپی توانسته به خود اختصاص دهد، در آگوست سال ۱۹۵۱ در ریچلندِ واشنگتن متولد شده و هم‌ اکنون در گریزنبوروی نورت کرولیانا زندگی می‌کند. مکانی که نقشی اساسی در رمانِ بسیار موفق‌ش Ender’s Game بازی می‌کرد. همین رمان و دنباله‌اش – سخن‌گوی مرده‌گان – اند که افتخار بردنِ پیاپی جوایزِ مهم ع.ت را برای کارد به ارمغان آورده‌اند.
گفتنی است که کارد حرفه‌ی ادبی خود را با نوشتن شعر آغاز کرد و داستان کوتاهِ اندرز گیم، نخستین کارِ علمی‌تخیلی او بود که در شماره‌ی آگوست ۱۹۷۷ مجله‌ِ آنالوگ ساینس‌فیشکن منتشر شد.
او در سال ۱۹۸۷ عنوان بهرین نویسنده‌ی جوان را از بنیاد جان دبلیو کمپبل دریافت کرد و همان‌طور که ذکر آن رفت در دو سال پیاپی(۱۹۸۶-۸۷)، هر دو جایزه‌ی هوگو و نبیولا را به خود اختصاص داد.
در سال ۱۹۹۵ هم رمانِ فانتزی او – آلوین کاگر ماهر – برنده‌ی جایزه‌ی مجله‌ی لوکاس برای بهترین رمان فانتزی سال شد. کارد می‌نویسند: «ما نگرانِ اخلاقیات هستیم، به نجابت اهمیت می‌دهیم، به فکر شایستگی و خوشی و نیکی هستیم و تمامی این‌ها مواردی هستند که برای جهان واقعی مسئله‌اند اما فقط یک‌جا می‌شود در کمال و به صورت ناب سراغ‌شان کرد و نشان‌شان داد؛ در قصه‌های شگرف.»
داستان ایزدان فانی از مجموعه‌ی «سوناتِ تنها و داستان‌های دیگر» انتخاب شده‌است و از بهترین آثار کارد است.

قبلا هم در هفتاد و هشتمین نشست، این نویسنده را معرفی کردیم و با خواندن یک داستان از وی، در رابطه با مجموعه‌ی «Ender’s Saga» در موردش صحبت کردیم.

حضور برای عموم آزاد است. از این رو شما دوستان عزیز را به شرکت در این جلسه به تاریخ چهارشنبه ٢٣ مرداد ۱۳۹٢ از ساعت ١٧ تا ١٩ در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ٢ (برای دیدن نقشه این‌جا را كلیک كنید) دعوت می‌کنیم.

 


 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه