فری‌تیل

 

فیری تیل [۱]

نام ژاپنی:   フェアリーテイル

دسته بندی: شونن

ژانر: فانتزی، اکشن، ماجرایی، کمدی، درام

 

فیری تیل یک مانگا و انیمه‌ی ژاپنی است که به کارگردانی و نویسندگی هیرو ماشیما [۲]  ساخته شده است. در 23 آگوست 2006  اولین مجموعه مانگای آن چاپ شد و در 12 اکتبر 2009،  انیمه‌ی آن شروع به پخش شد. هم‌اکنون نیز در کانال فانیمیشن [۳] آمریکا در حال پخش است و تاکنون 123 قسمت از آن پخش شده است.

 

خلاصه‌ی داستان:

داستان این انیمه درباره‌ی جادو و گروه‌‌های جادوگری قدرتمند است. زمانی است که جهان توسط گروه‌های جادوگری مختلف تقسیم‌بندی شده است. بعضی از این گروه‌ها با استفاده از جادوی سیاه سعی در نابودی انسان‌های ضعیف و قدرت گرفتن می‌کنند و بعضی دیگر با کمک به مردم   و انجام کارهای سخت، به امرار معاش می‌پردازند.

تمرکز این داستان بر روی گروهی است به نام فیری تیل که در کشور فیوره [۴] زندگی می‌کنند؛ جایی که مردم برای کارهای مختلف از جادو استفاده می‌کنند و سعی در نجات دنیا دارند. جادوی حاکم بر افراد این گروه، قدرتی فراتر از جادوی معمولی است، قدرتی که هرگز شکست نخواهد خورد. جادو در این دنیا از روح و زندگی جادوگر نشأت می‌گیرد و وابسته به آن است. داستان بیشتر متمرکز بر روی دختری ماجراجو به نام لوسی [۵] و دفترچه‌ی خاطرات او است. اتفاقاتی که در سیر آشنایی لوسی با گروه فیری تیل می‌افتد و به دنبال آن ماجراجویی و مبارزه‌هایی که لوسی و دوستانش برای رسیدن به اهدافشان انجام می‌دهند، بسیار زیبا به تصویر کشیده شده است. این انیمه 4 شخصیت اصلی انسان به همراه یک شخصیت گربه دارد که تشکیل یک تیم بسیار قدرتمند و در عین حال بی‌پروا را می‌دهند و باعث خرابی‌های زیادی می‌شوند. این تیم شامل لوسی، ناتسو [۶]، ارزا [۷]، گری [۸] و هپی [۹] می‌باشد. در این انیمه شاهد ماموریت‌‌های خطرناک و مبارزه‌‌های بی‌نظیر این گروه با دشمنان قدرتمندشان خواهیم بود.

در کنار این گروه‌ها، جادوگرانی وجود دارند که در پی رسیدن به قدرت بی‌نهایت‌ و جادو‌های ممنوعه هستند و سعی دارند نسل بشر را نابود کنند. آن‌ها بر این عقیده هستند که افراد ضعیف یا ناتوان در استفاده از جادو، باید نابود شوند تا دنیا به مکانی قدرتمند تبدیل شود. رازها و قدرت‌های این گروه کاملاً سری و پنهان است و به تدریج و در مواجه با این نیروهای سیاه، بیشتر در مورد آن‌ها آگاه می‌شویم.

قدرت‌ها، نیروهای جادویی و سبک‌های مبارزه‌ی مختلف، زیبایی خاصی به این انیمه بخشیده است که بیننده را به خود جذب می‌کند. در هر مبارزه می‌توانید شاهد خلاقیت‌های نویسنده باشید. یکی از خصوصیات بارز این انیمه در مقایسه با انیمه‌هایی نظیر ناروتو و بلیچ، مشخص نبودن پایان این انیمه است. ماجراجویی‌ها و گستردگی دنیای فیری تیل باعث شده است تا حتا بعد از پخش 129 قسمت از آن، هنوز هم نتوان پایان کار را حدس زد. پیچیدگی‌ها و گره‌های فراوانی بر سر راه است که باید منتظر باشیم تا در قسمت‌های آینده حل شود. به همه‌ی انیمه‌دوستان ماجراجو، دیدن این انیمه را به شدت توصیه می‌کنم، چون می‌تواند حس ماجراجویی و هیجان آن‌ها را ارضا کند.

 

در ادامه به معرفی شخصیت‌های مهم و دنیای این انیمه می‌پردازیم:

 

 

 

لوسی هارت فیلا  :

جادوگری با جادوی روح آسمانی است که با احضار ارواحی از جهانی دیگر که در خدمتش هستند، به مبارزه می‌رود. او عضو فیری تیل و تیم ناتسو است و شخصیت زن اصلی این مجموعه است.

 

او دختری باهوش، مهربان و دلسوز است. در حال نوشتن رمانی از ماجراهایی است که در فیری تیل برایش رخ می‌دهد. خانواده او بسیار ثروتمند و پرنفوذ هستند. با روح‌های تحت امرش بسیار مهربان رفتار می‌کند. در مبارزه‌های مختلف، همراه با ناتسو می‌جنگد. اگرچه خیلی زود روحیه‌ی خود را از دست می‌دهد، اما خیلی زود هم روحیه‌ی جنگجوی خود را به دست می‌آورد.

 

ناتسو دورانگو نیرو:

پسری باموهای صورتی و شالی سفید که همیشه همراه اوست. او در کودکی توسط یک اژدها به نام ایگنیل[۱۰] بزرگ شده است، اما با ناپدید شدن ایگنیل، زندگی ناتسو برای یافتن آن اژدها تغییر جهت می‌دهد. او از قدرت آتش اژدهای قاتل استفاده می‌کند و ضعف اصلی‌اش، سوار شدن به وسایل نقلیه می‌باشد. ناتسو شخصیت اصلی مرد این انیمه است. او عضو فیری تیل و رهبر تیم خودش می‌باشد.

ناتسو بی‌پروا و بی‌خیال است، اما به شدت وفادار به دوستی و قابل اعتماد است. قدرت طلبی او به حدی است که همیشه دیگران را به مبارزه طلب می‌کند. روحیه‌ی او خالی از کینه‌توزی است و در بیشتر مواقع برای دشمنان خود دلسوزی هم می‌کند.

گذشته‌ی او همراه با دختری به نام لیسنا [۱۱] است که بعد از واقعه‌ای ناپدید شده و با شنیدن نام لیسانا، ناتسو بسیار ناراحت می‌شود.

 

گری فول باستر:

پسری با جادوی یخ‌ساز است که می‌توانند به دل‌خواه خود یخ تولید کند و از آن به عنوان سلاح استفاده کند. او عضو فیری تیل و تیم ناتسو است. او دوست صمیمی ناتسو و در عین حال رقیب همیشگی او است که همیشه در حال دعوا‌های لفظی و عملی با او است. او نسبت به ناتسو محتاط‌تر است و سعی می‌کند دشمن را قبل از حمله، آنالیز کند. یک عادت بد او این است که در مواقع نامناسب لباس خود را در می‌آورد. او جزو شخصیت‌های مرد اصلی فیری تیل به حساب می‌آید.

 

 

ارزا اسکارلت:

 زنی با موهای بلند قرمز که آوازه‌ی موهایش در تمام دنیا پیچیده است. قدرت زیادی در مبارزه‌ی رو در رو دارد. قدرت اصلی ارزا تعویض سریع بین لباس‌ها و سلاح‌های جنگی‌اش است که همراه با عوض کردن آن‌ها، سبک مبارزه و قدرت جادویی او هم عوض می‌شود. او عضو فیری تیل و تیم ناتسو است.

ارزا شخصیت بسیار سختی دارد و اغلب با انتقاد از کارهای بد دیگران، باعث می‌شود که آن‌ها از ترسشان از او عذرخواهی کنند. او قدرت کنترل خشم خود را ندارد و همه از خشم او می‌ترسند. کودکی وی بسیار پررنج بوده و همین امر باعث شده است تا شخصیتی بسیار قوی از او ساخته شود.

  

هپی:
هپی یک گربه‌ی سخنگو است که ناتسو او را در کودکی در جنگل پیدا کرده و بزرگ می‌کند. او در تمام ماموریت‌های ناتسو همراهش است و در لحظه‌های خطرناک به کمک او می‌آید. هپی خیلی دوست دارد سر به سر لوسی بگذارد و او را اذیت کند. غذای مورد علاقه‌ی او ماهی است. قدرت اصلی او یک جفت بال جادویی است که به وسیله‌ی آن می‌تواند پرواز کند. او عضو فیری تیل و تیم ناتسو است.

 

نقشه‌ی جهان در دنیای فری تیل - زمین

جایی است که اعضای گروه فیری تیل در آن زندگی می‌کنند.

سیاره‌ی زمین از بخش شناخته شده‌ای تشکیل شده که توسط یک شبه جزیره‌ی بزرگ و تعدادی جزیره با اندازه‌های مختلف محاصره شده است.

 

ساختار سلسله‌مراتبی جهان فری تیل

سازمان:

در رأس قدرت پادشاهی سرزمین فیوره قرار دارد و بعد از آن، شورای جادوگری است که بر کار گروه‌ها نظارت می‌کند و قوانین را اجرا می‌کند.

شورای سحر و جادو [۱۲]:

به عنوان قانون‌گذار اصلی دنیای جادو فعالیت می‌کند و قدرت کنترلی آن تقریباً بی‌نهایت است. این شورای بر روی کار کل گروه‌های قانونی جهان نظارت می‌کند و قانون تصویب می‌کند. این شورا مسئول اعمال گروه‌های جادوگری است و در مواقع لزوم، خود مجازات‌هایی را برای خاطیان تعیین می‌کند. قدرت این شورا به حدی است که می‌تواند به راحتی یک شهر را نابود کند.

این شورا ارتباط خوبی با فیری تیل و از همه مهم‌تر با دردسازترین عضو آن، ناتسو، ندارد و دردسرهای زیادی برای آن‌ها ایجاد می‌کند. شاید هم ناتسو برای آن‌ها دردسر زیادی ایجاد می‌کند.

گیلدها [۱۳]:

به سازمان‌ها یا گروهای جادوگری گفته می‌شود. اهداف عمده‌ی گروه‌ها را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد:

 

1.        فراهم آوردن مکانی برای جادوگرها که کارهای مختلف را قبول و درآمد کسب کنند.

2.        مکانی است که در آن جادوگرها پرورش می‌یابند و قدرت‌های خود را افزایش می‌دهند.

3.        مبارزه با گروه‌های سیاه.

 

گروههای غیرقانونی جادوی سیاه:

این گروه‌ها از جادوهای ممنوعه استفاده می‌کنند و سعی در نابودی انسان‌های ضعیف دارند. بنابراین جزو گروه‌های مجرم محسوب می‌شوند و گروه‌های قانونی با آن‌ها مبارزه می‌کنند. جادوی سیاه به دلیل ماهیتی که دارد  به افراد توانایی‌های زیادی می‌دهد که تا قبل از این نداشتند. به خاطر همین، گروه‌های غیرقانونی از قدرت فراوانی برخوردار هستند.

از معروف ترین گروه های سیاه Oración Seis   و Grimoire Heart   و Tartaros هستند.

  

سخن آخر:

تا بدین‌جا سعی شده است تا ساختار کلی و داستانی فیری تیل برای شما بیان شود. اما ویژگی‌های خاص این انیمه ناگفته باقی ماند. این انیمه نسبت به سایر انیمه‌های موجود، از سرعت بسیار خوبی برخودار است و تا جای ممکن به دور از فیلرهای اضافی و نبردهای طولانی است. برخلاف دیگر انیمه‌ها، شما ممکن است در یک قسمت شاهد چندین مبارزه‌ی زیبا باشید و جذابیت و هیجان زیادی را تجربه خواهید کرد. سبک گرافیک طراحی شده‌ی آن بسیار دیدنی است. پیشنهاد می‌کنم حتماً این انیمه را با کیفیت بالا تماشا کنید، چرا که به دقت روی جزییات کار شده است و احساسات به خوبی به بیننده منتقل می‌شود. موسیقی آن بسیار عالی از آب در آمده و حس شور و هیجان این انیمه را به بیننده انتقال می‌دهد. لازم به ذکر است این انیمه برخلاف آن چیزی است که شما از انیمه‌های جادویی انتظار دارید. ممکن است شما انیمه‌ای شبیه داستان هری پاتر در ذهن خود تصور کنید که افراد در یک آکادمی با گردهای رنگی به هم حمله می‌کنند. اما این تصور اشتباه است. فیری تیل گروهی جادوگر هستند که با ترکیب هنرهای رزمی و جادوهای مرگ‌بار با دشمنان خود مبارزه می‌کنند.

ناتسو، شخصیت اصلی داستان، مانند دیگر شخصیت‌ها نظیر ایچیگو در بلیچ دچار آشفتگی درونی نیست و قرار نیست مانند ناروتو خودش را اثبات کند. خیلی ساده فقط دنبال اژدهای خودش می‌گردد و مأموریت‌های مختلف انجام می‌دهد و در مواقع لزوم با دیگر اعضا همکاری می‌کند.

یکی دیگر از خصوصیات مثبت این مجموعه، آن است که هیچ‌وقت خود را جدی نمی‌گیرد برخلاف بلیچ و ناروتو که در شرایط زمانی درگیر هستند، فیری تیل با داشتن لحظه‌های درام و طنز خود، ما را از آن حالت درگیری شدید انیمه‌های مبارزه‌ای بیرون می‌کشد.

فیری تیل شما را وادار می‌کند که دوباره به جهان اطراف خود بنگرید و از زاویه‌ای دیگر به زندگی نگاه کنید. در این مجموعه در درجه‌ی اول بین خنده و مبارزه عدالت برقرار شده است و همیشه در کنار هم پیش می‌روند و این امتیاز خیلی خوبی برای نویسنده محسوب می‌شود.

با وجود این که هیرو ماشیما (نویسنده و کارگردان فیری تیل) و ایچیرو اودا (نویسنده و طراح وان پیس) هرگونه همکاری  بین خود را رد کرده‌اند، اما شباهت‌هایی را بین شخصیت‌های آن‌ها می‌توان یافت که البته نه فقط بین این دو انیمه، بلکه بین انیمه‌های موفق سبک شونن می‌توان امثال آن را یافت.

در پایان بار دیگر به تمامی دوستداران انیمه‌های مبارزه‌ای، ماجراجویی و طنز، طرفداران وان پیس و همه کسانی که دوست دارند مجموعه‌ی خوبی را ببینند، حتماً توصیه می‌کنم این انیمه را از دست ندهند!

 

 

 


 

 

پانویس‌ها:

[۱] Fairy Tale

[۲]Hiro Mashima

[۳]Funimation

[۴]Fiore

[۵]Lucy Heartfilia

[۶]Natsu Doraguniru

[۷]Erza Scarlet

[۸]Gray Fullbuster

[۹]Happy

[۱۰]Igneel

[۱۱]Lissana

[۱۲]Magic Council

[۱۳]Guilds