دومین نشست پاییزی امسال درباره‌ی زیرگونه‌های علمی‌تخیلی

  • زمان : ۱۳۹۰/۷/۱۰ ه‍.ش.،‏ ۴:۰۰
  • نمایش : ۱٬۰۰۱ دفعه
  • موضوع : اخبار

در دومین جلسه‌ی پاییزی امسال (شصت و چهارمین جلسه‌ی متوالی) خانم شیرین سادات صفوی در رابطه با اتفاقات مهم در تاریخ علمی‌تخیلی و زیر‌گونه‌های علمی‌تخیلی صحبت خواهند کرد.

بعد از سؤال اصلی «اساساً علمی‌تخیلی چیست؟» مهمترین سؤال در زمینه‌ی این گونه‌ی ادبی «تاریخچه و نقطه‌ی شروع علمی‌تخیلی» است. اگر چه در پاسخ به سؤال نخست هیچ گونه توافق جامع و تعریف واحدی وجود ندارد، گستردگی پاسخ‌ها به سؤال دوم محدودتر است و تفاوت در پاسخ‌ها، خود به تفاوت در گستره‌ی تعریف علمی‌تخیلی باز می‌گردد.

بر این اساس، گاهی شروع علمی‌تخیلی را رمان فرانکشتاین بیان داشته‌اند، برخی آغاز آن را هم‌زمان با جریان آمریکایی این حرکت و ابداع واژه‌ی «علمی‌تخیلی» توسط هوگو گرنسبک دانسته‌اند و عده‌ای از هواداران، حماسه‌ی گیلگمش را که کهن‌ترین حماسه‌ی مکتوب بشری است، به عنوان سرآغاز علمی‌تخیلی به حساب آورده‌اند.

اما علمی‌تخیلی نیز حتی در ساده‌ترین حالتش سبک ادبی پیوسته‌ای نیست و زیر‌گونه‌های(Subgenre) بسیاری دارد. علمی‌تخیلی نرم، علمی‌تخیلی سخت و اجتماعی تنها یکی از انواع این دسته‌بندی هستند که در این جلسه بیش‌تر به این موضوع پرداخته خواهد شد.

از دوستان علاقمند دعوت می‌شود در تاریخ چهارشنبه ١٣ مهر ١٣٩۰ از ساعت ١٧ تا ١٩ در محل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به نشانی خیابان سمیه، بین فرصت و مفتح، بن‌بست پروانه، پلاک ٢ (برای دیدن نقشه این‌جا را كلیك كنید) حضور به هم رسانند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه